Mateusz Kotowicz
Nie było sensacji w czwartkowych meczach 1/32 finału Pucharu Polski. W derbach Górnego Śląska ekstraklasowy Górnik Zabrze pokonał w Chorzowie beniaminka 1. ligi Ruch Chorzów 1:0. Awans tego dnia wywalczyły także Piast Gliwice, Jagiellonia Białystok i Górnik Łęczna.

O zwycięstwie zabrzan w Chorzowie przesądził gol w 43. minucie doświadczonego obrońcy Rafała Janickiego.

Sporo problemów tego dnia miała Jagiellonia, ale ostatecznie pokonała po dogrywce pierwszoligową Odrę Opole 1:0. Bramkę zdobył w 96. minucie Maciej Bortniczuk. Dzielnie walczyła czwartoligowa (piąty poziom) Lechia Dzierżoniów, która uległa Piastowi Gliwice tylko 1:2. Natomiast w meczu dwóch pierwszoligowców Arka Gdynia - po bezbramkowym remisie - przegrała u siebie w rzutach karnych ze spadkowiczem z ekstraklasy Górnikiem Łęczna 3-4.

Łącznie w 1/32 finału Pucharu Polski odpadły więc tylko dwie drużyny z ekstraklasy, obie w środę. Widzew Łódź - po remisie 5:5 - przegrał w rzutach karnych z drugoligowym KKS Kalisz 3-4, zaś Miedź Legnica uległa pierwszoligowej Resovii 0:1.

Zgodnie z zasadami rozgrywek, gospodarzami meczów są zespoły, które występują w niższej klasie (w przypadku tej samej ligi - drużyna wylosowana jako pierwsza).

Kibice Ruchu Chorzów na Wielkich Derbach Śląska   Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze: Fani Niebieskich na Wielkich D...

Z udziału w 1. rundzie zwolnieni byli przedstawiciele Polski w europejskich pucharach: Raków Częstochowa, Lechia Gdańsk, Pogoń Szczecin oraz Lech Poznań. Tylko "Kolejorz" zdołał awansować do fazy grupowej Ligi Konferencji, pozostałe trzy drużyny odpadły w kwalifikacjach.

Losowanie 1/16 finału zaplanowano na piątkowe południe w siedzibie PZPN. Finał zostanie rozegrany 2 maja. W puli nagród jest 10 milionów złotych, z czego połowę zgarnie triumfator rozgrywek.

Wyniki meczów 1. rundy (1/32 finału) Pucharu Polski:

czwartek, 1 września
Lechia Dzierżoniów – Piast Gliwice 1:2 (0:1)
Odra Opole – Jagiellonia Białystok 0:1 po dogr. (0:0)
Arka Gdynia – Górnik Łęczna 0:0, karne 3-4
Ruch Chorzów – Górnik Zabrze 0:1 (0:1)

środa, 31 sierpnia
Pogoń Siedlce – Chojniczanka Chojnice 3:1 (2:1)
Wieczysta Kraków – Radunia Stężyca 0:2 (0:1)
Pogoń II Szczecin – GKS Katowice 0:2 (0:1)
Ruch Wysokie Mazowieckie – Śląsk Wrocław 0:4 (0:1)
Polonia Środa Wielkopolska – Motor Lublin 0:2 (0:2)
Skra Częstochowa – Wisła Płock 1:3 (0:2)
ŁKS Łagów – Cracovia 1:3 (1:1)
Górnik Polkowice – Sandecja Nowy Sącz 1:3 po dogr. (0:1, 1:1)
GKS Jastrzębie – Warta Poznań 0:2 (0:2)
KKS 1925 Kalisz – Widzew Łódź 5:5 po dogr. (3:3, 3:1), karne 4-3
Zawisza Bydgoszcz – GKS Tychy 2:1 (1:1)
Apklan Resovia – Miedź Legnica 1:0 (1:0)
ŁKS Łódź – Stal Mielec 2:2 po dogr. (2:2, 1:1), karne 3-4

wtorek, 30 sierpnia
Legia II Warszawa – Wisła Kraków 0:5 (0:1)
Lechia Zielona Góra – Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 po dogr. (1:1, 1:0)
Stal Stalowa Wola – Puszcza Niepołomice 1:2 po dogr. (0:0)
RKS Radomsko – Radomiak Radom 0:3 (0:2)
Rekord Bielsko-Biała – Chełmianka Chełm 3:0 (2:0)
GKS Wikielec – Zagłębie Sosnowiec 1:2 (0:1)
Start Jełowa – Zagłębie Lubin 0:4 (0:4)
Stal Rzeszów – Korona Kielce 3:3 po dogr. (3:3, 3:3), karne 6-7
Bałtyk Gdynia – Olimpia Elbląg 0:3 (0:2)
Stomil Olsztyn – Chrobry Głogów 1:3 (0:1)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Legia Warszawa 2:3 po dogr. (2:2, 0:1)

(PAP)
bia/ co/

PUCHAR POLSKI w GOL24

Kibice i piłkarze Górnika Zabrze razem świętowali wygraną w Wielkich Derbach Śląska  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 0:1: Radość fanów i piłkarzy za...