Władze informują, że wypracowały efektywne procedury sanitarne. Mowa tu między innymi o prowadzonej wstępnej selekcji pacjentów w namiotach ustawionych przed szpitalnym oddziałem ratunkowym. W związku z tym, że do szpitala trafiają pacjenci z innymi schorzeniami niż zakażenie koronawirusem, chorzy przyjmowani do szpitala na dany oddział są poddani testom na obecność SARS-CoV-2.
Do czasu otrzymania wyników, o ile stan zdrowia pacjenta nie wymaga natychmiastowej ingerencji medycznej, przebywa on w izolacji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Dopiero po wynikach ujemnych, pacjent trafia na oddział. Jeżeli jest potrzeba udzielenia natychmiastowej pomocy, wówczas pacjent traktowany jest jako podejrzany o zakażenie koronawirusem i jest izolowany na oddziale do momentu otrzymania wyniku.
- W szpitalu prowadzona jest również nieustanna kontrola temperatury osób wchodzących do placówki. Przy głównym wejściu zamontowane jest specjalne urządzenie do pomiaru temperatury, które szybko i dokładnie mierzy ciepłotę ciała oraz potrafi wychwycić temperaturę kilku osób naraz. To bardzo przydatny sprzęt w czasie epidemii, który otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego - mówi Karolina Gajewska, rzecznik Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Działają wszystkie oddziały
Dzięki prowadzeniu wzmożonego rygoru epidemiologicznego wszystkie oddziały szpitala działają, w tym jedyne na południu Mazowsza oddziały takie jak: ginekologiczno-położniczy, neurochirurgia, laryngologia, chirurgia dziecięca, neurologia, pulmonologia z onkologią pulmonologiczną, kardiochirurgią i hematologią. Oddział wewnętrzny II wznowi działalność, jak tylko jego personel wróci do pracy.
Tylko w kwietniu w placówce hospitalizowano 1056 pacjentów. Na oddziale ginekologiczno-położniczym leczonych było 199 pacjentek. Na neonatologii i patologii noworodka przebywało 133 pacjentów.
Od 1 do 10 maja bieżącego roku, w szpitalu przebywało 259 pacjentów. W tym samym czasie z pomocy SOR-u skorzystały 763 osoby. Według danych z poniedziałku, 11 maja z godziny 14, na szpitalnych oddziałach leczonych jest 302 pacjentów.
Porodówka nie jest zamknięta
Mazowiecki Szpital Specjalistyczny ze względów epidemiologicznych nie zniósł zakazu porodów rodzinnych. Decyzja ta jest podyktowana bezpieczeństwem personelu oddziału ginekologiczno-położniczego oraz pacjentek i ich nowo narodzonych dzieci.
Zwiększenie liczy osób przy porodzie zwiększa ryzyko prowadzące do zamknięcia jedynej porodówki w Radomiu. Ponadto na 400 szpitali w Polsce, tylko 1/10 zdecydowała się na wznowienie porodów rodzinnych z uwzględnieniem rygoru epidemiologicznego.
Kto rządzi radomskim Instagramem? Zobacz najpopularniejsze profile!
Radom na instagramie
