Ranigast wycofany przez GIF. Polpharma wykryła przekroczenie dopuszczalnych limitów
GIF wydał decyzję o wycofaniu leków Ranigast i Ranimax. Wszystko przez to, że w produktach tych wykryto przekroczenie dopuszczalnych limitów N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w seriach substancji czynnej ranitidium zastosowanej do wytworzenia leków.
Ranigast stosowany jest do leczenia dolegliwości żołądkowych, takich jak niestrawność, zgaga, ból w nadbrzuszu oraz nadkwaśność.
Które leki wycofano? Decyzją GIF z obrotu zostały wycofane:
- Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg;
- Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane;
- Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji;
- Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane;
- Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące;
- Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane.
Wszystkie serie wycofanego leku znajdziesz w poniższej galerii prezentującej decyzje GIFU:
Ranigast wycofany! GIF wycofuje różne formy Ranigastu. Wszys...
Pacjenci, którzy już kupili wyżej wymienione leki powinni skonsultować się z lekarzem, żeby ustalić dalszy sposób terapii.
Dla Money.pl o kontrowersji związanej z wycofaniem leków wypowiedziała się Magdalena Rzeszotalska, dyrektor są. Komunikacji korporacyjnej w Zakładach Farmaceutycznych Polpharma:
Wycofanie produktu z obrotu jest działaniem zabezpieczającym pacjenta przed potencjalnym ryzykiem. NDMA jest związkiem powszechnie występującym w naszym codziennym życiu, z którym spotykamy się w żywności, m.in. w wędzonych rybach lub piwie. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem WHO (IARC), NDMA posiada kategorię 2A – prawdopodobnie karcinogenne u człowieka. Tego typu działanie nie zostało jednak potwierdzone w odniesieniu do ludzi, dostępne są dane wyłącznie z badań na zwierzętach.
