Ministerstwo Zdrowia prowadzi jeszcze pracę nad finalnym wyłonieniem rozwiązań, które znajdą się w rozporządzeniu wprowadzającym m.in. rejestrowanie ciąż w Systemie Informacji Medycznej (SIM) - donosi gazeta.pl. Resort zdrowia zapewnia jednocześnie, że informacje gromadzone w tym systemie służą wyłącznie wymianie informacji pomiędzy pracownikami medycznymi, którzy podejmują leczenie danego pacjenta. MZ podał też dokładnie, kto będzie miał dostęp do tego typu informacji.
Kto będzie miał dostęp do informacji o ciąży?
Automatyczny dostęp do danych pacjenta zgromadzonych w Systemie Informacji Medycznej mają - jak zapewnia resort zdrowia - trzy grupy medyków. Są to:
- pracownik medyczny, który sam dodał informację do systemu oraz osoba, która kontynuuje leczenie danego pacjenta w tej placówce;
- lekarz, pielęgniarka oraz położona wybrani przez pacjenta w ramach podstawowej opieki zdrowotnej;
- każdy pracownik medyczny w sytuacji zagrożenia życia pacjenta.
W innych sytuacjach dostęp do informacji o pacjencie wymaga zawsze jego zgody, np. wyrażonej za pomocą Internetowego Konta Pacjenta.
Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że "żaden organ czy instytucja państwowa nie mają dostępu do całokształtu danych medycznych pacjentów", tzn. nie ma możliwości przeglądania informacji o pacjentach poza ściśle określonymi sytuacjami. System Informacji Medycznej pozwala na dostęp tylko do informacji o konkretnych pacjentach. Nowe regulacje, które przygotowuje MZ, nie zwiększą w żaden sposób dostępu prokuratur do informacji medycznych.
Do Systemu Informacji Medycznej wprowadzane będą także dane o wyrobach medycznych, które zostały pacjentowi zaimplantowane. W kategorii implantów ujmowane są m.in. antykoncepcyjne wkładki domaciczne (tzw. spirale).
Powstanie także Polski Rejestr Chorób Rzadkich
Resort zdrowia pracuje także nad uruchomieniem Polskiego Rejestru Chorób Rzadkich, który ma poprawić opiekę dla tej grupy chorych. Rejestr ma uporządkować i zebrać dane o osobach chorujących na schorzenia rzadkie. Celem jest dokładne określenie wielkości tej grupy i poprawa dostępności do diagnostyki, w tym diagnostyki genetycznej. Do Rejestru trafią pacjenci z nadanym kodem ORPHA
