René Favaloro w Google Doodle
Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.
Dziś upamiętniono René Favaloro. Pierwszą literę "O" tworzy ludzkie serce, a drugie jest wypełnione animowanym wizerunkiem lekarza. Do tego napisowi towarzyszy sprzęt chirurgiczny i wykres kardiomonitora. Klikając w logo wyszukiwarka przekieruje nas do 618 tys. wyników związanych z tym nazwiskiem.
Nie przegapcie
- Bielizna erotyczna z Zabrza robi furorę na świecie ZOBACZCIE
- Oto majątki prezydentów miast w Śląskiem
- Wybuch gazu w Bytomiu. Lokale nie nadają się do mieszkania
- Ikea w Zabrzu nie powstanie? Inwestycja w zawieszeniu
- Najdroższe domy w województwie śląskim TOP 20. Poznaj ceny
- Najpiękniejsze fanki Ruchu Chorzów ZDJĘCIA Frelki na Cichej
Kim jest René Favaloro
- René Gerónimo Favaloro (ur. 12 lipca 1923 w La Plata, zm. 29 lipca 2000 w Buenos Aires – argentyński kardiochirurg znany z przeprowadzenia pionierskiej operacji wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. bajpasów), omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej, stosowanej obecnie powszechnie w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej chorobie wieńcowej. Przeprowadził też pierwszą udaną operację przeszczepienia serca w Argentynie
- czytamy na Wikipedii.
Z notki biograficznej przygotowanej Google Doodle dowiadujemy się, że René Gerónimo Favaloro spędził pierwsze 12 lat swojej kariery medycznej jako lekarz wiejski w społeczności rolniczej Jacinto Arauz. Zbudował salę operacyjną, wyszkolił własne pielęgniarki, założył lokalny bank krwi i kształcił pacjentów w zakresie zapobiegania częstym dolegliwościom. Wychodził z założenia, że opieka zdrowotna jest podstawowym prawem człowieka i to niezależenie od okoliczności ekonomicznych.
Pomostowaniem tętnic (za pomocą tzw. bajpasami) zadziwił świat pogłębiając swoją wiedzę w Stanach Zjednoczonych.
Zobaczcie koniecznie
9 maja 1967 r. dr Favaloro operował 51-letnią kobietę z zablokowaną prawą tętnicą wieńcową. Wykorzystując aparat płuco-serce, zatrzymał jej serce i użył żyły z nogi, aby przekierować przepływ krwi wokół blokady. Historyczna operacja zakończyła się sukcesem i od tego czasu procedura uratowała niezliczone życia w ciągu minionego półwiecza.
W latach 70. po powrocie do Argentyny, założył fundację Fundację Favalaro w Buenos Aires. Służy pacjentom (bez względu na status majątkowy), a także pomaga dokształcać lekarzy całej Ameryki Południowej z zakresu innowacyjnych technik dr Favaloro.
Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku
