René Favaloro pierwszy udanie wszczepił bajpasy. Google Doodle upamiętnia znakomitego kardiochirurga

Arkadiusz Biernat
Google upamiętniło twórcę bypassów
Google upamiętniło twórcę bypassów Wikipedia
René Favaloro jest bohaterem Google Doodle. Pierwszą literę "O" tworzy ludzkie serce, a drugie jest wypełnione animowanym wizerunkiem lekarza. Do tego sprzęt chirurgiczny i wykres kardiomonitora. Tak dzisiaj Google Doodle uczciło 96. urodziny René Favaloro. To argentyński lekarz, który jako pierwszy udanie wszczepił tzw. bajpasy.

René Favaloro w Google Doodle

Google Doodle to specjalna, tymczasowa zmiana logo na stronie głównej Google, przeznaczona dla uczczenia świąt, wydarzeń, osiągnięć i ludzi.

Dziś upamiętniono René Favaloro. Pierwszą literę "O" tworzy ludzkie serce, a drugie jest wypełnione animowanym wizerunkiem lekarza. Do tego napisowi towarzyszy sprzęt chirurgiczny i wykres kardiomonitora. Klikając w logo wyszukiwarka przekieruje nas do 618 tys. wyników związanych z tym nazwiskiem.

Nie przegapcie

Kim jest René Favaloro

- René Gerónimo Favaloro (ur. 12 lipca 1923 w La Plata, zm. 29 lipca 2000 w Buenos Aires – argentyński kardiochirurg znany z przeprowadzenia pionierskiej operacji wszczepienia pomostów naczyniowych (tzw. bajpasów), omijających miejsce zwężenia w tętnicy wieńcowej, stosowanej obecnie powszechnie w niektórych przypadkach zawału serca i zaawansowanej chorobie wieńcowej. Przeprowadził też pierwszą udaną operację przeszczepienia serca w Argentynie

- czytamy na Wikipedii.

Z notki biograficznej przygotowanej Google Doodle dowiadujemy się, że René Gerónimo Favaloro spędził pierwsze 12 lat swojej kariery medycznej jako lekarz wiejski w społeczności rolniczej Jacinto Arauz. Zbudował salę operacyjną, wyszkolił własne pielęgniarki, założył lokalny bank krwi i kształcił pacjentów w zakresie zapobiegania częstym dolegliwościom. Wychodził z założenia, że opieka zdrowotna jest podstawowym prawem człowieka i to niezależenie od okoliczności ekonomicznych.

Pomostowaniem tętnic (za pomocą tzw. bajpasami) zadziwił świat pogłębiając swoją wiedzę w Stanach Zjednoczonych.

Zobaczcie koniecznie

9 maja 1967 r. dr Favaloro operował 51-letnią kobietę z zablokowaną prawą tętnicą wieńcową. Wykorzystując aparat płuco-serce, zatrzymał jej serce i użył żyły z nogi, aby przekierować przepływ krwi wokół blokady. Historyczna operacja zakończyła się sukcesem i od tego czasu procedura uratowała niezliczone życia w ciągu minionego półwiecza.

W latach 70. po powrocie do Argentyny, założył fundację Fundację Favalaro w Buenos Aires. Służy pacjentom (bez względu na status majątkowy), a także pomaga dokształcać lekarzy całej Ameryki Południowej z zakresu innowacyjnych technik dr Favaloro.

Znacie tę śląską piosenkę? Tak brzmi po kazachsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kto wam te tytuły pisze ? Przedszkolak ?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl