Służba bezpieczeństwa a Jan Paweł II
W poniedziałek, 23 października Telewizja Polska wyemitowała kolejny już odcinek cyklu dokumentalnego "Resortowe dzieci". Tym razem tematem odcinka była metodyka działań służby bezpieczeństwa PRL wobec Jana Pawła II. Emisja odbyła się o godzinie 21:00 na antenie TVP Info.
- Inwigilacja kardynała Karola Wojtyły w okresie PRL-u miała związek z ogólną polityką wyznaniową władz, z polityką usuwania Kościoła z życia publicznego. Ta narracja Kościół-wróg była obecna niemal przez cały okres PRL-u. Pierwszy ślad takich działań, które odnajdujemy, to jest zapis prawdopodobnie z roku 1946. Wówczas Karol Wojtyła jest jeszcze klerykiem seminarium duchownego, a już znalazł się na liście osób do rozpracowania. Prawdopodobnie było to związane z manifestacją, która została zorganizowana przez studentów w 1946 r. Karol Wojtyła był wiceprzewodniczącym organizacji, która tę manifestację zorganizowała - mówiła w najnowszym odcinku serialu dr hab. Łucja Marek z krakowskiego oddziału IPN.
Inwigilacja nasiliła się w dużo większym stopniu, gdy Karol Wojtyła został już biskupem. - Działalność biskupa, potem arcybiskupa i kardynała Wojtyły w środowisku inteligencji zwracała uwagę aparatu bezpieczeństwa - podkreślała Łucja Marek. Po wyborze Wojtyły na papieża Jana Pawła II, Watykan stał się miejscem nasyconym agenturą. - Informacje o Janie Pawle II zbierały zarówno służby cywilne, jak i wojskowe - zaznaczono w "Resortowych dzieciach".
O czym są "Resortowe dzieci"?
Stworzony przez Dorotę Kanię oraz Annę Zapert serial dokumentalny „Resortowe dzieci” pokazuje powiązania elit biznesowych, politycznych, medialnych i naukowych ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi jak i wojskowymi.
Serial opiera się na materiałach archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej. Wykorzystano w nim zdjęcia, filmy, nagrania, kopie dokumentów, materiały archiwalne TVP, Polskiego Radia, Filmoteki Narodowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm