Dymisja ministra obrony Ukrainy. Kto zastąpi Reznikowa?
O swojej decyzji ukraiński przywódca poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w nadchodzącym tygodniu zwróci się z do parlamentu o dokonanie w rządzie zmiany personalnej, o której - jak podkreślił - chce poinformować już teraz. Wyjaśnił, że chodzi o zmianę na stanowisku ministra obrony.
– Ołeksij Reznikow przeszedł przez ponad 550 dni wojny na pełną skalę. Uważam, że ministerstwo potrzebuje nowego podejścia i innych formatów interakcji zarówno z wojskiem, jak i całym społeczeństwem – oświadczył prezydent Ukrainy.
Zełenski podkreślił, że na czele ministerstwa powinien teraz stanąć Rustem Umerow. – Rada Najwyższa Ukrainy dobrze zna tę osobę, a Rustem Umerow nie potrzebuje dodatkowej prezentacji – powiedział. Kończąc, Zełenski wyraził oczekiwanie, że parlament wesprze jego kandydaturę.
"Jesień to czas na wzmocnienie" – podsumował.
Reznikow ambasadorem w Londynie?
Ukraiński prezydent potwierdził tym samym doniesienia mediów o planowanym odejściu Reznikowa. Portal Ukraińska Prawda podał jeszcze w sierpniu, że Zełenski planuje zmianę na czele resortu obrony. Pojawiło się też w mediach nazwisko Umerowa jako jego prawdopodobnego następcy. Media prognozowały, że Reznikow zostanie ambasadorem Ukrainy w Londynie.
Minister obrony nie potwierdzał tych doniesień ani im nie zaprzeczał. W wywiadzie dla agencji Ukrinform opublikowanym w niedzielę oświadczył, że "wszystkie decyzje co do ministerstwa obrony i MSZ podejmuje prezydent (Zełenski)".
Ołeksij Reznikow stał na czele ministerstwa obrony Ukrainy od listopada 2021 roku. Wcześniej był wicepremierem ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.
Kim jest Rustem Umerow, przyszły minister obrony Ukrainy?
41-letni Rustem Umerow to były deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, jeden z organizatorów Platformy Krymskiej, a obecnie szef Funduszu Majątku Państwowego Ukrainy. Jest uważany za urzędnika państwowego o solidnej reputacji; w czasie obecnej wojny brał udział w kluczowych negocjacjach, m.in. dotyczących eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne i wymiany jeńców.
Rok temu, we wrześniu 2022 r., Umerow objął obecne stanowisko - szefa Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy. Jak zauważa agencja Reutera, Umerow jest Tatarem Krymskim. Urodził się w 1982 roku w Samarkandzie, w rodzinie Tatarów deportowanych z Krymu podczas sowieckich represji w 1944 roku.
Ukończył Akademię Zarządzania w Kijowie ze specjalnością gospodarka i finanse. Jak podał portal NV.Ua, w latach 2004-13 Umerow pracował w biznesie i założył własną firmę inwestycyjną. Od 2007 roku był doradcą przywódcy Tatarów Krymskich Mustafy Dżemilewa. W 2019 roku został wybrany do Rady Najwyższej (parlamentu Ukrainy).
Jego nazwisko jako przyszłego ministra obrony pojawiło się w mediach ukraińskich w sierpniu br. Według ukraińskiego magazynu "Forbes" przez trzy miesiące szukano kandydata, który zadowoliłby zarówno władze w Kijowie, jak i obywateli oraz partnerów międzynarodowych Ukrainy.
Umerow to człowiek o reputacji nie skażonej skandalami korupcyjnymi, z dobrymi kontaktami międzynarodowymi i zdolnościami menadżerskimi - pisał niedawno "Forbes", powołując się na źródła w parlamencie Ukrainy. Jeden z deputowanych, Jarosław Żeleźniak, podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, że Umerow "spędził rok na stanowisku" szefa Funduszu Mienia Państwowego i był to "rok bez skandali, natomiast z rekordowym rezultatem dla funduszu".
"Forbes" zauważa także, że Umerow był zaangażowany już w trakcie wojny w ważne działania władz Ukrainy - od pierwszych prac nad porozumieniem zbożowym do zabiegów o wymianę jeńców. Gdy wiosną 2022 r. doszło do negocjacji ukraińsko-rosyjskich, Umerow był - jeszcze jako parlamentarzysta - członkiem delegacji ukraińskiej.
Źródło w parlamentarnej komisji obrony powiedziało "Forbesowi", że Umerow odegrał ważną rolę w powrocie na Ukrainę żołnierzy pułku Azow i "w zaangażowanie w ten proces prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana". Rozmówcy "Forbesa" opisują Umerowa także jako człowieka szanowanego w krajach arabskich. Jednocześnie, jako szef Funduszu Mienia Państwowego, utrzymywał stałe kontakty z ambasadami i biznesem krajów zachodnich - UE i Stanów Zjednoczonych.
W maju br. Umerow towarzyszył prezydentowi Ukrainy podczas jego wizyty w Wielkiej Brytanii.
i.pl, PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
