W tradycji polskiego Kościoła rezurekcja odprawiana była w niedzielę, czyli w pierwszy dzień świąt, o godz. 6 rano. W ostatnich latach, w kościołach we wrocławskiej archidiecezji procesje rezurekcyjne odbywają się już nie o świcie w niedzielę wielkanocną, lecz późnym wieczorem w Wielką Sobotę.
Ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii tłumaczy, że z punktu widzenia poprawności teologicznej i liturgicznej procesja rezurekcyjna powinna odbywać się po zapadnięciu zmroku, po Wigilii Paschalnej.
- Podczas liturgii Wigilii Paschalnej śpiewa się Alleluja, czyli zwiastuje się światu nowinę o tym, że Chrystus Zmartwychstał - mówi kapłan. Ksiądz Rafał Kowalski zawraca również uwagę na nazwę świąt. W końcu mówimy o Wielkiej Nocy. Kapłan przypomina, że Wigilia Paschalna to najważniejsza część uroczystości wielkanocnych, a w Kościele katolickim to też najważniejsza uroczystość w całym roku liturgicznym.
Zgodnie z obowiązującymi w Kościele zasadami Wigilia Paschalna, zaczyna się w sobotę, gdy zapadnie noc. Musi się skończyć przed świtem w niedzielę. Uroczystości rozpoczynają się od Liturgii Światła. Przed kościołem - w którym gaszone są wszystkie światła - zapala się ognisko. Prowadzący uroczystości ksiądz święci ogień. Później od tego ognia zapala się świecę paschalną - symbol Chrystusa.
Podczas uroczystej mszy powinno się przeczytać dziewięć fragmentów z Biblii. Po przeczytaniu fragmentu z Ewangelii i kazaniu, odbywa Liturgia Chrzcielna: święcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
W katedrze na Ostrowie Tumskim o godz. 20.30 zaplanowano Wigilię Paschalną z procesją rezurekcyjną.