Innowacyjny robot „Haru” został wprowadzony do użytku aby wspierać dzieci będące pod opieką szpitala i poprawiać ich samopoczucie.
Ten unikalny pomocnik jest dziełem specjalistów Honda Research Institute Japan Co., Ltd. HRI-JP, oddziału badawczo-rozwojowego Hondy. Dzięki sztucznej inteligencji „Haru” umila życie dzieciom poddawanym długiemu leczeniu.
Robot, który pomaga leczyć ciężko chore dzieci
Kompaktowy robot o wysokości 30 cm pomyślnie przeszedł testy z udziałem młodych pacjentów chorych na raka w szpitalu uniwersyteckim w Sewilli.
Okazało się, że 95% maluchów wykazało większe zaangażowanie w rehabilitację. Haru wspomaga pacjentów w leczeniu, zajmując ich rozmową. Do 2027 na oddział onkologii dziecięcej trafi 10 takich robotów.
Robot zachowuje się jak przyjaciel maluchów
Za pomocą wbudowanej kamery i mikrofonów Haru pobiera dane biometryczne użytkownika, takie jak mimika twarzy i ton głosu, a następnie analizuje informacje, aby zrozumieć stan danej osoby. Potem wchodzi w interakcję z tą osobą, odpowiadając w sposób empatyczny i zapewniający emocjonalne wsparcie.
Robota można również połączyć z czujnikiem noszonym na nadgarstku, aby dokładniej przeanalizować stan użytkownika. Haru może nie tylko zachęcać dzieci do bardziej entuzjastycznego reagowania na leczenie, ale pomóc też specjalistom w skuteczniejszym przeprowadzaniu ocen stanu emocjonalnego i funkcji poznawczych.
„Od lat prowadzimy badania z HRI-JP i uzyskujemy wspaniałe wyniki. Haru ma ogromny potencjał w uszczęśliwianiu dzieci. Zwykle technologie stosowane w szpitalach koncentrują się na leczeniu czy samopoczuciu fizycznym. Haru wpływa korzystnie na psychikę, poprawiając nastrój pacjentów, przyczynia się też do polepszenia dobrostanu całego szpitala" - powiedział jeden z pracowników szpitala w Sewilli.