Rosja i Białoruś połączą propagandę państwową. Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka podpisali rozporządzenie

Mateusz Zbroja
Opracowanie:
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka podpisali rozporządzenie o stworzeniu wspólnego holdingu medialnego Państwa Związkowego tworzonego przez Rosję i Białoruś.
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka podpisali rozporządzenie o stworzeniu wspólnego holdingu medialnego Państwa Związkowego tworzonego przez Rosję i Białoruś. Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez portal The Moscow Times Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka podpisali rozporządzenie o stworzeniu wspólnego holdingu medialnego Państwa Związkowego tworzonego przez Rosję i Białoruś. Jak podkreśla portal, oznacza to połączenie propagandy państwowej.

Spis treści

Rosja i Białoruś powołają wspólny holding medialny

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez portal, decyzja miała zapaść podczas poniedziałkowego spotkania Putina i Łukaszenki, do którego doszło w Petersburgu. The Moscow Times podkreśla, że Łukaszenka mówił o powołaniu wspólnego holdingu medialnego w 2021 roku, kiedy proponował, aby skoncentrować w nim środki finansowe, które w tym czasie rozdzielone były pomiędzy rozmaite media państwowe.

Portal przypomina również, że władze rosyjskie inwestują ogromne pieniądze w propagandę szerzoną przez media państwowe już od początku inwazji na Ukrainę. Zaznaczono, że media te tracą odbiorców. Jak przekazuje z kolei prokremlowskie Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej, wzrasta odsetek Rosjan, którzy nie oglądają telewizji państwowej. W 2023 roku wyniósł on do 31 proc. z 13 proc. w roku 2018.

Postępy w integracji Rosji i Białorusi

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną również zwrócili uwagę na poniedziałkowe spotkanie Putina i Łukaszenki, oceniając, że było ono postępem w zabiegach Kremla, by głębiej zintegrować Białoruś ze strukturami Państwa Związkowego. Putin i Łukaszenka mieli zaakceptować łącznie trzy porozumienia, które dotyczą m.in. koordynacji polityki zagranicznej obu państw.

Łukaszenka przekazał także, że Białoruś i Rosja współpracują ze sobą w Afryce oraz zapewnił, że swoją wizytę w państwach afrykańskich, do której doszło w 2023 roku, koordynował z Putinem.

Łukaszenka zmienił zdanie ws. integracji z Rosją?

Jak zaznaczają analitycy z ISW, Łukaszenka wcześniej opierał się staraniom Kremla, które zmierzały do głębszej integracji Białorusi ze strukturami Państwa Związkowego. Jednak po nieudanym buncie rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, w którym Łukaszenka podobno odegrał rolę mediatora, i po śmierci założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, możliwości stawiania dalszego takiego oporu mogły się zmniejszyć - podsumowuje ISW.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl