Rosja wycofuje wojska z Syrii. Część sprzętu i ludzi wyląduje w Libii

Grzegorz Kuczyński
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ostatnie ruchy samolotów i okrętów sugerują, że Rosja uruchomiła most powietrzny między Syrią a bazą lotniczą Al-Khadim w Libii. Część sprzętu i ludzi może następnie wyruszyć dalej na południe, do baz rosyjskich w krajach Sahelu.

SPIS TREŚCI

Walki między uzbrojonymi milicjami w pobliżu libijskiej rafinerii Zawiya, około 40 km na zachód od Trypolisu, uszkodziły obiekt, który stał się jednym z głównych zakładów przetwórstwa ropy naftowej w kraju. Rafineria ledwo uniknęła poważnego pożaru.

Zamknięcie kluczowej rafinerii podkreśla kruchą sytuację bezpieczeństwa w kraju i pojawia się tuż po tym, jak grupa syryjskich oficerów została zauważona w Bengazi, twierdzy klanu generała Chalify Haftara.

Ruchy Rosjan

Mniej więcej w tym samym czasie, tuż po upadku reżimu Baszara al-Asada w Syrii 8 grudnia, włoska strona internetowa ItaMilRadar poinformowała o przybyciu dwóch samolotów transportowych do rosyjskiej bazy lotniczej Chmejmim w Latakii w Syrii. 14 grudnia, dzień po wybuchu walk w Zawiji, to samo włoskie źródło poszło dalej: podało, że dwa samoloty Iljuszyn-76TD (numery RA-76841 i RA-76845), należące do rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, utworzyły most powietrzny między Syrią a bazą lotniczą Al-Khadim, na wschód od Bengazi.

Zdjęcie satelitarne, opublikowane przez Maxar Technologies i wykonane 13 grudnia, pokazywały rosyjskie systemy rakietowe obrony powietrznej S-400 montowane przed ich opuszczeniem bazy lotniczej Chmejmim. Inne zdjęcia satelitarne ujawniły, że sprzęt wojskowy jest przenoszony do tej samej bazy lotniczej. W międzyczasie, mniej więcej w czasie upadku syryjskiego reżimu, rosyjskie statki zostały zauważone podczas rozładunku sprzętu wojskowego w libijskim porcie Tobruk.

Libia zamiast Syrii?

W świetle tych ruchów logistycznych włoscy analitycy uważają, że Moskwa przenosi część swoich aktywów stacjonujących wcześniej w Syrii do Libii, aby stworzyć nową śródziemnomorską twierdzę po utracie krytycznego syryjskiego portu Tartus. Samoloty mają przelatywać nad Turcją -źr. jedynym członkiem NATO, który nie zamknął swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów.

źr. Africa Report

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
19 grudnia, 20:10, Żałosne:

Uciekało to wojsko polskie we wrześniu 39 roku. Wraz z generalicją, rządem i złotem.

Przez Zaleszczyki na Rumunię, potem na Francję. A jak naziści na Francję napadli, to te w te pędy uciekli do Anglii.

Ale pierwsi do obrażania innych.

Czasem liczy się tylko efekt:-) ale nie zrozumiesz:-)

Ż
Żałosne
Uciekało to wojsko polskie we wrześniu 39 roku. Wraz z generalicją, rządem i złotem.

Przez Zaleszczyki na Rumunię, potem na Francję. A jak naziści na Francję napadli, to te w te pędy uciekli do Anglii.

Ale pierwsi do obrażania innych.
R
R
Masło nadal drogie
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl