Rosja chce zwiększyć swoje wpływy w Afryce
W piątek Afrykański Korpus, który jest pod kontrolą rosyjskiego resortu obrony, ogłosił, że delegacja ministerstwa dotarła do stolicy Burkina Faso, Wagadugu.
Związany z Kremlem "bloger wojskowy" przekazał, że delegacja ma rozmawiać o prawach i uprawnieniach rosyjskiego kontyngentu w Burkina Faso i przyszłej współpracy między państwami - podaje ISW.
"Bloger" ma przekazywać, ze Burkina Faso może stać się "głównym ośrodkiem koordynacji" między Burkina Faso, Nigrem i Mali. Sformalizowanie obecności wojskowej Rosji w Sahelu może z kolei świadczyć o wieloletnich stosunkach między państwami. Podkreślił również, że w Burkina Faso działają rosyjskie media, które "konkurują z mediami francuskimi" i "tworzą lojalną przestrzeń informacyjną".
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
USA nałożyły sankcje na szefa rosyjskiej Wspólnoty Oficerów na rzecz Bezpieczeństwa Międzynarodowego
ISW zwraca też uwagę, że Aleksandr Iwanow, szef rosyjskiej Wspólnoty Oficerów na rzecz Bezpieczeństwa Międzynarodowego (OUIS), poinformował, że w bazie w Republice Środkowoafrykańskiej liczba kilkuset rosyjskich "specjalistów wojskowych" byłaby "wystarczająca i efektywna". Taki kontyngent według niego wzmocni rosyjską pozycję w tym kraju i regionie i pokaże, że współpraca między państwami ma charakter strategiczny i długoterminowy - relacjonuje think tank.
Departament Skarbu USA nałożył w ubiegłym roku sankcje na Iwanowa i OUIS, uznając ją za firmę przykrywkę tzw. Grupy Wagnera w Republice Środkowoafrykańskiej.
Wypowiedzi Iwanowa o planach dotyczących rosyjskich sił w Republice Środkowoafrykańskiej mogą wskazywać na to, że rosyjskiemu ministerstwu obrony udaje się przejmowanie niektórych byłych struktur "Grupy Wagnera" w RŚA - podsumowuje ISW.
Źródło:
