Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Seul i Waszyngton wystrzeliły osiem pocisków

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Amerykańskie dowództwo w regionie Indo-Pacyfiku potwierdziło w komunikacie, że wspólnie z siłami Korei Południowej wystrzelono łącznie osiem pocisków. Zdjęcie ilustracyjne.
Amerykańskie dowództwo w regionie Indo-Pacyfiku potwierdziło w komunikacie, że wspólnie z siłami Korei Południowej wystrzelono łącznie osiem pocisków. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. U.S. Army, Sgt. Thomas Mort via Flickr
W poniedziałek rano siły zbrojne Korei Południowej oraz USA wystrzeliły ostrzegawczo łącznie osiem pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia. Była to odpowiedź na niedzielną salwę ośmiu rakiet wystrzeloną przez Koreę Północną. Wspólna akcja Seulu i Waszyngtonu miała na celu zademonstrowanie Pjongjangowi "zdolności i gotowości do wykonania precyzyjnych uderzeń".

W ramach demonstracji zdolności bojowych Korea Południowa wystrzeliła siedem pocisków ziemia-ziemia, a USA – jedną. Seul i Waszyngton chciały w ten sposób pokazać reżimowi Kim Dżong Una, że są zdolne do precyzyjnego rażenia stanowisk rakietowych Pjongjangu, a także centrów dowodzenia i wsparcia.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, który objął urząd w zeszłym miesiącu, obiecał przyjąć ostrzejszą linię wobec północnego sąsiada i uzgodnił z prezydentem USA Joe Bidenem kolejne ćwiczenia wojskowe oraz podstawy odstraszania sił Kim Dżong Una. Zdaniem Yoona, północnokoreańskie programy rakietowe i nuklearne osiągnęły w ostatnim czasie poziom, który zagraża pokojowi zarówno w regionie, jak i na całym świecie.

Korea Południowa "będzie nadal budować podstawowe i praktyczne zdolności bezpieczeństwa i odstraszać północne zagrożenia nuklearne i rakietowe" – zapewniał niedawno prezydent Yoon.

Amerykańskie dowództwo w regionie Indo-Pacyfiku potwierdziło w komunikacie, że wspólnie z siłami Korei Południowej wystrzelono łącznie osiem pocisków. "Sojusz Republiki Korei i USA pozostaje oddany sprawie pokoju i dobrobytu na Półwyspie Koreańskim i całym regionie Indo-Pacyfiku" – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem urzędników z Seulu i Waszyngtonu, Korea Północna po raz pierwszy od 2017 roku wydaje się gotowa do wznowienia testów broni jądrowej.

W odpowiedzi na testy rakietowe, które wykonuje reżim Kim Dżong Una, wspólne ćwiczenia wojskowe z USA przeprowadziła w niedzielę także Japonia.

Źródło: reuters.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl