Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. Seul i Waszyngton wystrzeliły osiem pocisków

OPRAC.:
Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Amerykańskie dowództwo w regionie Indo-Pacyfiku potwierdziło w komunikacie, że wspólnie z siłami Korei Południowej wystrzelono łącznie osiem pocisków. Zdjęcie ilustracyjne.
Amerykańskie dowództwo w regionie Indo-Pacyfiku potwierdziło w komunikacie, że wspólnie z siłami Korei Południowej wystrzelono łącznie osiem pocisków. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. U.S. Army, Sgt. Thomas Mort via Flickr
W poniedziałek rano siły zbrojne Korei Południowej oraz USA wystrzeliły ostrzegawczo łącznie osiem pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia. Była to odpowiedź na niedzielną salwę ośmiu rakiet wystrzeloną przez Koreę Północną. Wspólna akcja Seulu i Waszyngtonu miała na celu zademonstrowanie Pjongjangowi "zdolności i gotowości do wykonania precyzyjnych uderzeń".

W ramach demonstracji zdolności bojowych Korea Południowa wystrzeliła siedem pocisków ziemia-ziemia, a USA – jedną. Seul i Waszyngton chciały w ten sposób pokazać reżimowi Kim Dżong Una, że są zdolne do precyzyjnego rażenia stanowisk rakietowych Pjongjangu, a także centrów dowodzenia i wsparcia.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, który objął urząd w zeszłym miesiącu, obiecał przyjąć ostrzejszą linię wobec północnego sąsiada i uzgodnił z prezydentem USA Joe Bidenem kolejne ćwiczenia wojskowe oraz podstawy odstraszania sił Kim Dżong Una. Zdaniem Yoona, północnokoreańskie programy rakietowe i nuklearne osiągnęły w ostatnim czasie poziom, który zagraża pokojowi zarówno w regionie, jak i na całym świecie.

Korea Południowa "będzie nadal budować podstawowe i praktyczne zdolności bezpieczeństwa i odstraszać północne zagrożenia nuklearne i rakietowe" – zapewniał niedawno prezydent Yoon.

Amerykańskie dowództwo w regionie Indo-Pacyfiku potwierdziło w komunikacie, że wspólnie z siłami Korei Południowej wystrzelono łącznie osiem pocisków. "Sojusz Republiki Korei i USA pozostaje oddany sprawie pokoju i dobrobytu na Półwyspie Koreańskim i całym regionie Indo-Pacyfiku" – napisano w oświadczeniu.

Zdaniem urzędników z Seulu i Waszyngtonu, Korea Północna po raz pierwszy od 2017 roku wydaje się gotowa do wznowienia testów broni jądrowej.

W odpowiedzi na testy rakietowe, które wykonuje reżim Kim Dżong Una, wspólne ćwiczenia wojskowe z USA przeprowadziła w niedzielę także Japonia.

Źródło: reuters.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl