Funkcja marszałka Sejmu rotacyjna?
– Rotacyjność funkcji marszałka Sejmu to jeden z pomysłów, który może wejść w życie, ale którego nie jestem zwolennikiem. Stanowisko marszałka Sejmu powinno przypaść przedstawicielowi Trzeciej Drogi z racji dobrego wyniku wyborczego – powiedział w WP rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka.
W podobnym tonie we wtorek wypowiedział się wiceprezes PSL Dariusz Klimczak. – Mnie jest trudno sobie wyobrazić, żeby funkcja rotacyjna dotyczyła marszałka, premiera, ministrów – powiedział.
Co na to Polska 2050?
Portal i.pl o zdanie w sprawie rotacyjności funkcji marszałka Sejmu zapytał Michała Gramatykę, posła Polski 2050. – Mam podobne zdanie (do polityków PSL). Uważam, że funkcja marszałka Sejmu – drugiej osoby w państwie – nie powinna być rotacyjna. Wiem, że na przykład w Parlamencie Europejskim funkcja przewodniczącego jest rotacyjna, ale to jest funkcja nieco inaczej systemowo pomyślana niż polski marszałek Sejmu – wyjaśnił.
Michał Gramatyka zauważył, że „marszałkiem Sejmu powinien zostać przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia”. Czyli ten polityk z Trzeciej Drogi, który w zasadzie wygrał te wybory i zapewnił zwycięstwo demokratycznym ugrupowaniom – dodał.
Negocjacje KO, Trzeciej Drogi i Lewicy
Na czwartek i piątek zaplanowane są kolejne rozmowy koalicyjne Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi (PSL i Polska) oraz Lewicy, a także spotkanie liderów tych partii. Być może umowa kolacyjna będzie ogłoszona już w przyszłym tygodniu.
Prezydent Andrzej Duda wyznaczył termin inauguracyjnego posiedzenia Sejmu na 13 listopada. Podsumowując w ubiegłym tygodniu konsultacje z komitetami wyborczymi Andrzej Duda przekazał, że są dwie grupy polityczne, które twierdzą, że mają większość parlamentarną i mają kandydata na premiera. Kandydatem Zjednoczonej Prawicy na premiera jest Mateusz Morawiecki, a kandydatem KO, Trzeciej Drogi i Lewicy - jest Donald Tusk.
W wyborach do Sejmu, które odbyły się 15 października, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 194 mandaty, Koalicja Obywatelska – 157, Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) – 65, Nowa Lewica – 26 (w sumie te trzy komitety uzyskały 248 mandatów), a Konfederacja – 18.
lena