Spis treści
Polska wśród krajów drugiej kategorii. Chodzi o czipy AI
W poniedziałek resort handlu USA opublikował decyzję mającą na celu ograniczenie eksportu amerykańskich czipów sztucznej inteligencji do wybranych krajów. Chociaż przewidziano wyjątki dla strategicznych sojuszników, kilkanaście państw członkowskich UE ma zostać objętych ograniczeniami.
Pytany o tę decyzję Dariusz Standerski powiedział, że pokazuje, to iż „Unia Europejska podejmuje dyskusję o suwerenności cyfrowej o dwadzieścia lat za późno”.
– To powoduje, że możemy być tak kategoryzowani przez inne państwa, co nie powinno się było zdarzyć – ocenił.
Rozwój sztucznej inteligencji w Polsce
– O ile w tym i przyszłym roku ten tzw. limit ustanowiony przez amerykańską administrację nie spowoduje wstrzymania sztucznej inteligencji w Polsce, to w długim terminie stanowi to problem arbitralności decyzji podejmowanej przez administrację amerykańską w oderwaniu od wszystkich zasad handlu – powiedział.
– Jeżeli chodzi o środki publiczne i zasoby publiczne, planujemy podwoić moce obliczeniowe w Polsce – co najmniej podwoić. Co i tak sprawi, że będziemy poniżej 5 proc. tego tzw. limitu. W tym roku nie będzie z tym żadnego problemu – zapewnił.
Wiceminister przyznał, że problem dotyczy planowania wieloletniego.
– Mówimy tak naprawdę o niepewności. Mapa jest ustawiona na rok 2027 wstępnie, ale przyjdzie nowa administracja, może ułożyć świat zupełnie inaczej. To powoduje problemy w zamówieniach publicznych, to powoduje problemy w planowaniu nie tylko w Polsce, ale również innych częściach Europy – zaznaczył.
Ambasada Polski zwraca się do władz USA
Przekazał, że polska ambasada zwróciła się do administracji USA z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie. Zwrócił też uwagę, że przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestowała Komisja Europejska.
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że zwrócił się w tej sprawie do MSZ.
„Decyzja administracji Stanów Zjednoczonych w sprawie zasad eksportu mikroprocesorów typu GPU, jest dla mnie niezrozumiała i nie opiera się na żadnych merytorycznych przesłankach. Zwróciłem się do Ministra Spraw Zagranicznych o podjęcie stanowczych i pilnych działań w tej sprawie” – napisał na X.
– Dla nas głównym wnioskiem powinno być to, żebyśmy wdrażali akt o półprzewodnikach. Dlatego w Ministerstwie Cyfryzacji powstaje polityka półprzewodnikowa, która będzie miała na celu przyciągać inwestorów od Polski nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, żeby te czipy były przynajmniej testowane i pakowane w Polsce – poinformował.
Produkcja półprzewodników w Polsce
Dariusz Standerski przypomniał, że od wielu lat prowadzone są badania nad produkcją półprzewodników w Polsce na skalę, która potencjalnie może odpowiadać na część polskiego zapotrzebowania. Wyjaśnił, że prace te prowadzi Politechnika Warszawska.
– W Polsce już dzisiaj produkowane są półprzewodniki. Naszym wyzwaniem na teraz, coraz poważniejeszym, jest żeby tę produkcję skalować a jednocześnie przygotowywać miejsca, lokalizacje w Polsce dla większych fabryk półprzewodników dla inwestorów z innych krajów – mówił.
Zdaniem Standerskiego temat jest kluczowy także dla obrony narodowej.
– To jest kwestia przyszłości oraz rozwoju tych gałęzi przemysłu, które planujemy, żeby oparły się mocniej na sztucznej inteligencji, żeby zwiększyć ich produktywność – stwierdził.
Jest reakcja Komisji Europejskiej
Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie przyjętymi przez władze USA środkami ograniczającymi dostęp wybranych państw członkowskich UE i ich przedsiębiorstw do amerykańskich zaawansowanych czipów sztucznej inteligencji. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali wiceprzewodnicząca KE Henna Virkkunen i komisarz Marosz Szefczovicz.
„Uważamy, że w interesie gospodarki i bezpieczeństwa USA leży również, aby UE kupowała od USA zaawansowane układy sztucznej inteligencji bez ograniczeń: ściśle współpracujemy, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa, i stanowimy dla USA szansę gospodarczą, a nie zagrożenie dla bezpieczeństwa” – napisali.
Minister Gawkowski poinformował, że przedstawiciele jego resortu rozmawiali już w tej sprawie z KE.
„Przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji rozmawiali już z Komisją Europejską i osobiście zwrócę się również do komisarz Henny Virkkunen o podjęcie zdecydowanych działań” – zadeklarował.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: