Minister przyznał, że obecnie fala RSV, grypy i innych infekcji, które występują w Polsce, szczególnie dotyka dzieci.
"Przed świętami zajętość łóżek pediatrycznych była powyżej 70 proc. Teraz, w związku m.in. z wypisami przedświątecznymi, mamy sygnały, że troszeczkę sytuacja się poprawiła, ale jest za wcześnie na wyciąganie daleko idących wniosków" – dodał.
Szef MZ zaznaczył, że sytuacja poprawia się w skali całego kraju. Przyznał, że najtrudniejsza sytuacja była w województwie lubelskim, podkarpackim i małopolskim. "Ale mam sygnały, że jest już lepiej" – powiedział.
Braki leków
Niedzielski podkreślił, że dyrektorzy NFZ robią przeglądy pod kątem dostępności łóżek pediatrycznych i zwiększenia ich ilości.
"Monitorujemy też rynek leków. Nasze rozeznanie jest takie, że na poziomie hurtowni zabezpieczenie jest wystarczające na kilka miesięcy. Zdarzają się przypadki lokalnych braków, ale wynikają z łańcucha dostaw, bo nie każda apteka ma podpisaną umowę ze wszystkimi hurtowaniami. Lokalne braki się wiec pojawiają" – wskazał minister.
Niedzielski dodał, że sytuacja na rynku leków jest na bieżąco przekazywana lekarzom, tak, żeby wiedzieli, które leki są dostępne w aptekach.
Co to jest RSV?
Wirus RSV to wirus oddechowy z rodziny Paramyxoviridae, w której skład wchodzą osłonkowe, jednoniciowe RNA wirusy. Nazwa wirusa jest związana z faktem, że w trakcie jego replikacji dochodzi do łączenia się sąsiednich komórek w duże wielojądrzaste zespólnie (syncytia). Jest on też jednym z patogenów odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych u większych dzieci oraz najczęstszą przyczyną chorób dolnych dróg oddechowych u niemowląt. Do zakażenia RSV (respiratory syncytial virus) dochodzi zwykle w wyniku bliskiego kontaktu z osobą zakażoną lub przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną z dróg oddechowych.
Jeśli chodzi o możliwość zakażenia się wirusem RSV, to najczęściej są to skupiska ludzi, np. przedszkola, żłobki, szkoły, czy nawet galerie handlowe, ponieważ przenosi się on drogą kropelkową. Szczególnie niebezpieczny jest w przypadku małych dzieci, tych przed ukończeniem drugiego roku życia. W większości przypadków, jeśli chodzi o maluchy, wymagana jest hospitalizacja, ze względu na dodatkowe komplikacje, takie jak zapalenie oskrzelików i z zapaleniem płuc. U starszych dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych zwykle przebiega on dosyć łagodnie. Leczenie odbywa się w warunkach domowych, pod nadzorem lekarza.
Do najbardziej charakterystycznych objawów wirusa RSV należą:
- katar,
- ból gardła,
- kaszel,
- gorączka,
- pogorszenie samopoczucia,
- ból głowy,
- zmęczenie,
- brak apetytu,
- czasem wymioty i biegunka

Źródło: