Wzrost przestępczości związanej z luksusowymi samochodami
W ostatnim czasie Francja zetknęła się z serią incydentów, w których główną rolę odgrywały szybkie samochody na polskich rejestracjach. Jeden z najbardziej poruszających przypadków to śmierć 17-letniego Nahela, który prowadził wypożyczonego w Polsce Mercedesa A45 AMG. Chłopiec został zastrzelony przez policjantów podczas próby ucieczki przed kontrolą. Ten tragiczny incydent wywołał zamieszki w całej Francji i stał się punktem zapalnym debaty na temat działań policji.
Nie jest to jednak odosobniony przypadek. W regionie francuskich Alp, mężczyźni jadący sportowym samochodem Audi RS3 na polskich rejestracjach, zabili pracownika urzędu miasta Grenoble, Lilian Dejean, po tym jak spowodowali wypadek i podjęli ucieczkę. Te dramatyczne zdarzenia skłoniły francuskie służby do zgłębienia problemu.
Polskie samochody w rękach francuskich przestępców
Zainteresowanie francuskich przestępców polskimi samochodami wynika z kilku czynników. Jak przekazała AFP, w Polsce można wynająć luksusowe i sportowe samochody za stosunkowo niewielkie kwoty, często płacąc gotówką. To sprawia, że stają się one atrakcyjne dla osób, które planują ich używać do nielegalnych celów.
Mieliśmy coraz więcej informacji z oddziałów terenowych, o przypadkach przestępstw z użyciem polskich pojazdów. Po przeanalizowaniu problemów stwierdziliśmy ogromny wzrost podnajmowania samochodów od polskich firm przez francuskie przedsiębiorstwa bądź osoby prywatne, które udostępniają je (kolejnym osobom) popełniającym różne wykroczenia czy nawet przestępstwa - wyjaśniła Annabelle Vandendriessche, szefowa SIRASCO.
Cena decyduje o popularności
Jednym z głównych powodów, dla których przestępcy decydują się na wynajem samochodów w Polsce, jest cena. Brak dodatkowej opłaty, zależnej od stopnia szkodliwości samochodu dla środowiska, sprawia, że koszt wynajmu jest znacząco niższy niż we Francji.
Taki samochód kosztuje pięć razy mniej niż we Francji - wskazał Erik Henry, szef związku zawodowego policji, podkreślając tym samym ekonomiczną stronę problemu.
Brak współpracy międzynarodowej
Kluczowym problemem w walce z tym zjawiskiem jest brak koordynacji międzynarodowej, szczególnie pomiędzy Polską a Francją. Przestępcy wykorzystują lukę w systemie, co pozwala im na działanie niemal bezkarnie.
Korzystają z bezkarności, wynikającej z braku koordynacji pomiędzy Polską a Francją, na przykład w obszarze łamania kodeksu drogowego - podkreślił Henry, dodając, że jego związek podjął już kroki, aby wymusić na rządzie stosowne działania.
Wnioski i działania na przyszłość
Sytuacja wymaga nie tylko zintensyfikowanej współpracy międzynarodowej, ale także wprowadzenia skuteczniejszych metod śledzenia historii pojazdów oraz ich właścicieli. Francuskie służby muszą znaleźć sposób na przełamanie tego schematu, aby zapobiec dalszemu wykorzystywaniu wypożyczonych samochodów w przestępczym procederze. Tylko w ten sposób możliwe będzie zwiększenie bezpieczeństwa na francuskich drogach i ograniczenie działalności przestępczej związanej z luksusowymi samochodami na polskich rejestracjach.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: