Sejmowa komisja powraca do prac nad dwoma projektami ws. Sądu Najwyższego

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Sejmowa komisja sprawiedliwości powróciła do prac nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS
Sejmowa komisja sprawiedliwości powróciła do prac nad dwoma projektami zmian w przepisach o Sądzie Najwyższym - prezydenta i posłów PiS Adam Jankowski
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka w czwartek po godz. 10 powróciła do prac nad dwoma projektami nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zostały one przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i klub Prawa i Sprawiedliwości. Na poprzednim posiedzeniu komisja zdecydowała, że oba będą procedowane razem, choć projektem bazowym ma być prezydencki.

Przewodniczący komisji Marek Ast z Prawa i Sprawiedliwości poinformował przed rozpoczęciem posiedzenia, że "poprawek jest bardzo dużo".

- Bardzo dużo zgłosiła opozycja, są poprawki ze strony Solidarnej Polski, są też poprawki techniczne i legislacyjne ze strony wnioskodawcy. Będzie to dosyć długo trwało - zapowiedział. Jak dodał, "jeżeli poprawki Solidarnej Polski będą zmierzały do twórczego poprawienia przedłożenia, to będziemy je popierać".

Na prace nad projektami komisja zarezerwowała dziś cały dzień. Obrady powinny zakończyć się wieczorem, około godz. 18.00.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik przekazał z kolei, że Solidarna Polska będzie szukała kompromisu w sprawie nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym. Jak dodał, ma nadzieję, że poprawki jego klubu zostaną uwzględnione. Zapowiedział, że Solidarna Polska nie zgodzi się na prymat prawa Unii Europejskiej nad polską konstytucją. W jego ocenie byłoby to zaprzeczeniem woli suwerena. Ugrupowanie nie zgadza się również na tzw. "test bezstronności sędziego", który przewiduje projekt prezydencki.

Dwa projekty na komisji

Andrzej Duda w swoim projekcie proponuje m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej. Nowa izba będzie różnić się sposobem wyboru sędziów. Prezydent proponuje, aby składała się z 11 sędziów wskazanych przez niego spośród 33 sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym, wyłonionych wcześniej w drodze losowania na posiedzeniu kolegialnym Sądu Najwyższego. Projekt wprowadza także instytucję "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", która ma dać każdemu obywatelowi prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Projekt ma nie tylko zapewnić rzeczywistą odpowiedzialność zawodową sędziów, ale ma być również narzędziem do zakończenia sporu z Komisją Europejską.

Komisja Europejska uzależnia odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy od wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z lipca ubiegłego roku. TSUE zobowiązał wówczas Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w kwestiach m.in. uchylenia immunitetów sędziowskich.

Natomiast projekt PiS zakłada przekazanie rozstrzygania spraw dyscyplinarnych sędziów Sądowi Najwyższemu jako całości i pozostawienie Izbie Dyscyplinarnej tego sądu rozpatrywanie spraw innych zawodów prawniczych.

źródło: Polskie Radio 24, polskatimes.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl