„Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz w piśmie z dnia 19 października 2021 r. skierowanym do Prokuratora Regionalnego w Szczecinie za pośrednictwem Prokuratora Generalnego poinformował, że na podstawie art. 7c ust. 1a w zw. z art. 7b ust. 4 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. z 2018 r. poz. 1799) w konsekwencji niepoprawienia wniosku o uchylenie immunitetu Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego we wskazanym zakresie postanowił pozostawić wniosek z dnia 17 marca 2021 r., uzupełniony wnioskiem z dnia 23 kwietnia 2021 r. bez biegu” – czytamy w komunikacie, który zacytowała Polska Agencja Prasowa.
22 marca Prokuratura Krajowa poinformowała, że do izby wyższej parlamentu przesłany został wniosek Prokuratury Regionalnej w Szczecinie o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Prokuratura przekazała, że wniosek dotyczy podejrzenia przyjęcia korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich w czasie, gdy Tomasz Grodzki był dyrektorem szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej. W związku z tym prokuratura zamierzała postawić Tomaszowi Grodzkiemu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w 2006, 2009 i 2012 roku.
W kwietniu Senat wskazał, że Prokuratura Regionalna w Szczecinie musi poprawić swój wniosek, który ma dwie wady formalnoprawne, sprawiające, że nie nadaje się on do rozpatrzenia. Po pierwsze – pismo zawierało – zdaniem Senatu – szereg faktów, które nie mają związku ze stawianymi marszałkowi zarzutami. Dotyczyły bowiem wydarzeń, których nie można uznać za dowód w sprawie – objętych przedawnieniem lub np. zasłyszanych przez świadków (także od osób już nieżyjących). Druga wada dotyczyła braku upoważnienia Prokuratora Generalnego do podpisania skierowanego do Senatu wniosku przez jego zastępcę.
