- W trakcie prac konserwatorskich w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska odnaleziono średniowieczne malowidło, przedstawiające scenę Ukrzyżowania – informuje dr Katarzyna Darecka, konserwator z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Było one ukryte pod wtórnymi warstwami tynku.
Fakt, że w budynku świeckim natrafiono na tego rodzaju dzieło może zastanawiać. Muzealnicy jednak wskazują - wydaje się, że trafne – wytłumaczenie tego faktu. W 1427 r. na mocy bulli papieża Marcina V Rada Miasta Gdańska otrzymała pozwolenie na utworzenie w ratuszu kaplicy. Funkcjonowała ona krótko, bo już w 1441 r. rajcy przenieśli się do kaplicy w kościele Mariackim.
- Do tej pory jako miejsce kaplicy wskazywano inne pomieszczenia, ale chyba wreszcie znaleźliśmy właściwą lokalizację - przyznaje Katarzyna Darecka.
Czytaj też: Malowidła sprzed wieków w kościele św. Józefa w Gdańsku [ZDJĘCIA,WIDEO]
Przyziemie Ratusza Głównomiejskiego, gdzie odnaleziono malowidło, wykorzystywano przed wiekami na cele fiskalne. Funkcjonowała tu waga miejska, pobierano cło palowe itp. Upływ czasu i przebudowy zatarły pamięć o przeznaczeniu niewielkiego pomieszczenia, przy wejściu do budynku.
- Prowadzone we wnętrzach prace konserwatorskie pozwolą na prześledzenie zmian architektonicznych ratusza - mówi dr Darecka. - Kiedy przystępowaliśmy do remontu , niektórzy twierdzili, że nic ciekawego już nie znajdziemy, ale jak widać ratusz ma jeszcze swoje tajemnice.
W przyszłości remontowane pomieszczenia będą wykorzystywane na cele wystawiennicze.