"Reset" - serial dokumentalny TVP
Telewizja Polska emituje nowy serial dokumentalny "Reset". Prace nad programem były prowadzone od dłuższego czasu, a za stronę merytoryczną treści odpowiedzialni są dziennikarz Michał Rachoń i historyk Sławomir Cenckiewicz.
Produkcja TVP ujawnia nowe, nieznane dotąd szerszej publiczności dokumenty, a także sensacyjne fakty. Wszystkie ujawnione źródła skupione będą wokół tematyki polsko-rosyjskiego resetu, który nastąpił w latach 2007-2015 za czasów rządów Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
"Ponad rok prac archiwalnych, setki rozmów i godziny nagrań. Za nami praca, w wyniku której dowiedzieliśmy się, jak wyglądał reset relacji pomiędzy Polską a Rosją" – zapowiada Michał Rachoń.
10 tysięcy przeanalizowanych dokumentów
Aby przygotować serial dokumentalny "Reset", autorzy przeanalizowali 10 tysięcy dokumentów z publicznych archiwów z Polski, ale też z zagranicy. Do tego wzięto pod uwagę różne zdjęcia i nagrania, nie będące dotychczas nigdzie publikowane.
W udostępnionych źródłach zostaną pokazane m.in. rozmowy z osobami zaangażowanymi w proces budowania tzw. nowej filozofii relacji z Rosją.
"Kulisy prowadzenia tej polityki zobrazują m.in. rozmowy ze specjalnymi gośćmi z różnych krajów: politykami różnego szczebla od prezydentów, premierów po ministrów obrony narodowej; dziennikarzami, autorami bestsellerowych książek opisujących realia Federacji Rosyjskiej pod rządami Władimira Putina. Często ludzi ściganych dzisiaj przez służby specjalne Kremla" - czytamy w zapowiedzi serialu.
Premiera drugiego odcinka "Resetu"
Drugi odcinek nowego serialu dokumentalnego Telewizji Polskiej "Reset" został wyemitowany w poniedziałek, 19 czerwca o godz. 21.30. O czym opowiadał?
Na początku autorzy serialu przypomnieli o słowach Władimira Putina do Donalda Tuska, w którym prezydent Rosji proponował polskiemu premierowi wspólny rozbiór Ukrainy. Kilka lat po tej rozmowie dziennikarze pytali Radosława Sikorskiego, czy istnieje dokument potwierdzający to, że padły takie słowa. Sikorski ani razu nie odpowiedział na te pytania.
- Czy miał Pan dostęp do notatek z tej rozmowy? - pytali ówczesnego marszałka Sejmu dziennikarze. - Z ponurych żartów nie robi się notatek - odpowiedział Sikorski.
Rachoniowi i Cenckiewiczowi udało się jednak znaleźć dokumenty z wizyty w Moskwie w 2008 roku.
W serialu przypominano także jeszcze jedną wypowiedź Putina sprzed lat, dotyczącą tarczy antyrakietowej. - Jeśli na terytorium Polski zostaną ulokowane takie systemy, które będą próbowały neutralizować naszą obronę przeciwrakietową, to wycelujemy nasze rakiety na te obiekty - mówił prezydent Rosji.
Fani zainteresowani serią Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza mogą oglądać dokument na antenie TVP Info i TVP1 w każdy poniedziałek.