Skandaliczna decyzja MKOl. Pięściarki o wysokim poziomie testosteronu dopuszczone do bokserskiego turnieju olimpijskiego w Paryżu

Jacek Kmiecik
Iman Khelif (z lewej) walczy w bokserskim turnbieju kobiecym
Iman Khelif (z lewej) walczy w bokserskim turnbieju kobiecym screenshot @IBA_Boxing/X
Na igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu szykuje się kolejny skandal – tym razem w boksie. W najbliższych dniach w kobiecej części turnieju wyjdą na ring Imane Khelif z Algierii i Lin Yuting z Tajwanu. Khelif ma w czwartek walczyć w wadze półśredniej z Włoszką Angelą Carini. Yuting w wadze piórkowej wejdzie na ring w piątek, 2 sierpnia.

Khelif i Yuting spełniają kryteria selekcji

Zdaniem władz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), zarówno Imane Khelif jak i Lin Yuting spełniają kryteria selekcji. Olimpijscy oficjele wyciągnęli takie wnioski, mimo,że w 2023 roku Khelif i Yuting zostali zawieszeni przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu (IBA) w udziale w mistrzostwach świata w New Dehli, bowiem po serii badań DNA okazało się, że mają podwyższony poziom testosteronu.

Iman Khelif (z prawej) o podwyższonym poziomie testosteronu z łatwością pokonuje rywalki w ringu bokserskim
Iman Khelif (z prawej) o podwyższonym poziomie testosteronu z łatwością pokonuje rywalki w ringu bokserskim Global Press

– Z wyników badań genetycznych wynika, że ​​posiadają one chromosomy XY. W związku z tym zostali wykluczeni z zawodów. IBA oznacza otwarty i uczciwy sport

– skomentował decyzję zawieszeniu Khelif i Yuting szef organizacji Umar Kremlew.

MKOl poparł Algierski Komitet Olimpijski wbrew w IBA

Algierski Komitet Olimpijski ostro zareagował na decyzję IBF, twierdząc, że dyskwalifikacja stanowi część „spisku” mającego na celu pozbawienie kraju złota i przypisuje wysoki poziom testosteronu przyczynom medycznym. Stanowisko to nie wzruszyło IBA, ale wpłynęło na oficjeli MKOl, którzy pozostają w otwartym konflikcie z IBA i całkowicie wyłączyli współpracę z tą organizacją.

MKOl dopuścił zawodniczki o wysokim poziomie testosteronu do bokserskiego tunieju kobiecego na igrzyskach w Paryżu.

– W tym przypadku ustalono, że są to kobiety. Wszyscy uczestnicy igrzysk olimpijskich podlegają i przestrzegają zasad selekcji

– uzasadnił dyrektor wydziału komunikacji MKOl Mark Adams.

Khelif i Yuting z medalami mistrzostw świata

Byli mężczyźni rywalizowali na ostatnich igrzyskach olimpijskich w Tokio 2020. Khelif ma 25 lat i był srebrnym medalistą mmistrzostw świata 2022. Yuting ma 28 lat i jest dwukrotnym mistrzem świata 2018 i 2022, a po dyskwalifikacji na mistrzostwach świata 2023 w New Delhi stracił(a) brązowy medal w kategorii wagowej do 57 kg.

Lin Yuting z Tajwanu prezentuje zloty medal mistrzostw świata w boksie
Lin Yuting z Tajwanu prezentuje zloty medal mistrzostw świata w boksie @boxing_ting/Instagram

Ostry sprzeciw po decyzji MKOl

Dopuszczenie przez MKOl Imane Khelif i Lin Yuting do bokserskiego turnieju kobiet wywołało zrozumiałe oburzenie w śrowoisku. Brytyjski bokser Barry McGuigan powiedział, że to „szokująca” sytuacja, która może doprowadzić do śmierci kobiecego sportu.

Amerykańska pływaczka Riley Gaines, znana z walki o prawa kobiet w sporcie, ostro wypowiedziała się na temat decyzji MKOl o dopuszczeniu do igrzysk Khelif i Yuting(a), które nie przeszły testu płci (wykazano, że mają chromosomy XY).

„Tak jakby szatański pokaz na ceremonii otwarcia nie wystarczył. Igrzyska olimpijskie gloryfikują mężczyzn, którzy uderzają kobiety w twarz z zamiarem pozbawienia ich przytomności. Imane Khelif jest jednym z dwóch bokserów walczących z kobietami na igrzyskach olimpijskich”

– napisała Gaines w mediach społecznościowych.

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 - podsumowanie kolejki Ekstraklasy

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
franek
Chromosomy XY mają faceci, ale ten pan poczuł się kobietą i wszyscy w imię tolerancji mają się z nim zgadzać. Niech sobie będzie kobietą, ale nie na ringu.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl