FLESZ - Szczepionka na starość coraz bliżej?

W ostatnich dniach dyrektorzy podmiotów leczniczych otrzymali pisma z informacją, że w rządowej Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych wyczerpały się testy antygenowe, które Polska otrzymała od Unii Europejskiej w formie darowizny. W związku z tym instytucja ta nie będzie już przyjmowała zamówień od szpitali na bezpłatne testy.
Rozczarowania takim obrotem spraw nie ukrywali dyrektorzy placówek medycznych.
- Miesięcznie w naszym szpitalu takich testów zużywamy około tysiąca. Jedna sztuka kosztuje około 28 zł. Jeśli będziemy musieli zakupić je z własnych środków, oznacza to wydatek około 28 tys. zł miesięcznie, w skali roku to już ponad 300 tys. - mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie.
Jak podkreślają lekarze, testy antygentowe mają tę zaletę, że szybko potwierdzają zakażenie u osoby z objawami. Jednocześnie jednak ujemny wynik nie daje pewności, że zakażenia nie ma. Mimo wszystko ich zastosowanie ma sens, gdyż usprawnia system.
- Wyobraźmy sobie 10 pacjentów z objawami COVID-19 na szpitalnym oddziale ratunkowym - wszystkim robimy szybkie testy. W ośmiu przypadkach mamy wynik pozytywny i już możemy tych pacjentów przekierować na oddział przeznaczony dla pacjentów z koronawirusem. Tylko tym dwóm pozostałym robimy testy PCR, na których wynik trzeba znacznie dłużej czekać - mówi dyrektor jednego z małopolskich szpitali.
Testy antygenowe pokazują wynik nawet już po kilkunastu minutach. Nie trzeba ich wieźć do laboratorium, może je wykonać na miejscu każdy lekarz.
O wyjaśnienia w sprawie wspomnianego pisma oraz o to, czy szpitale będą teraz same musiały kupować testy, zapytaliśmy ministerstwo zdrowia, któremu podlega Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
W przesłanych odpowiedziach resort potwierdził, że rzeczywiście pula testów z UE się skończyła, ale równocześnie przekazał, że szpitale bezpłatne testy antygenowe będą otrzymywać z Rządowej Rezerw Strategicznych, która posiada testy zakupione przez Polskę. W ich zamawianiu mają pośredniczyć wojewodowie.
- Ministerstwo Zdrowia poinformowało wczoraj (red. 13 stycznia) o możliwości udostępniania na rzecz wojewodów testów antygenowych do szybkiej diagnostyki SARS-CoV-2 z innej puli, tj. rezerw strategicznych. Szczegóły zostaną w najbliższym czasie przekazane do podmiotów leczniczych - dodaje rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.