Śląsk – GTK: Mistrzowski powrót WKS-u! Wrocławianie odrobili potężną stratę

DF
Koszykarski Śląsk Wrocław
WKS Śląsk Wrocław pokonał Tauron GTK Gliwice 84:73 w meczu 25. kolejki Energa Basket Ligi. Wrocławianie gonili niemal przez cały mecz, ale znakomita czwarta kwarta sprawiła, że Trójkolorowi odnieśli dziewiętnaste zwycięstwo w sezonie.

W sobotnim meczu Ertugrul Erdogan ponownie nie mógł skorzystać z kontuzjowanego Justina Bibbsa. Na parkiet od pierwszych sekund wybiegli Jeremiah Martin, Daniel Gołębiowski, Jakub Nizioł, D.J. Mitchell i Arciom Parachouski.

Spotkanie w Hali Orbita zaczęło się w mocno niespodziewany sposób – goście z Gliwic szybko wyszli na prowadzenie 16:0 (!), a autorem aż siedmiu punktów był Malachi Richardson. Sytuację nieco poprawiło dopiero wejście na boisko rezerwowych, a w pierwszej kwarcie punkty dla Śląska zdobywali głównie Łukasz Kolenda, Mitchell i Vasa Pusica. GTK jednak nie próżnowało w ofensywie i po 10 minutach prowadziło 26:16. Obok Richardsona świetne fragmenty rozgrywali Filip Put i Jure Skifić – to trio zdobyło aż 24 z 26 punktów zespołu.

W drugą część gry Śląsk wszedł już ze zdecydowanie większym animuszem, a motorem napędowym ataku wrocławian był Vasa Pusica. Gdy WKS był tuż za rywalami, znów jednak pozwalał im odskoczyć serią 10-2. Niemal bezbłędny (7/8) pod koszem był Skifić, który do punktów dokładał zbiórki w obronie. Z kolei po oczkach Richardsona przewaga rywali wzrosła do 14 punktów. Po bardzo słabej pierwszej połowie w drugiej Śląsk musiał odrabiać straty od stanu 33:47.

Po powrocie z szatni gospodarze rzucili się do odrabiania strat. Celne rzuty z dystansu Gołębiowskiego i Pusicy, dwie akcje Martina i przewaga GTK szybko zmalała. Niestety wszystko ponownie posypało się, gdy po piątym faulu osobistym boisko opuścił musiał lider Śląska tego dnia – Vasa Pusica. Gliwiczanie nabrali wiatru w żagle i odzyskali przewagę na poziomie kilkunastu punktów. Zawodnikom Śląska wielokrotnie brakowało pomysłu w ataku i wypracowanych pozycji rzutowych. Dzięki dobrej końcówce kwarty w wykonaniu reprezentantów Polski – Kolendy i Dziewy – straty jednak udało się nieco zmniejszyć do stanu 54:63.

W czwartej kwarcie Śląsk wreszcie zaczął grać na poziomie, do którego przyzwyczaił wrocławskich kibiców i zaczął niwelować straty. Ważne punkty zdobywali między innymi Łukasz Kolenda i Jeremiah Martin, który napędzał kolejne ataki gospodarzy. Wreszcie na trzy minuty przed końcem Trójkolorowi objęli pierwsze prowadzenie w meczu i nie oddali go już do samego końca. Ostatecznie WKS zwyciężył 84:73 i dzięki zwycięstwu jako pierwszy zespół zapewnił sobie awans do play-off.

WKS Śląsk Wrocław - Tauron GTK Gliwice 84:73 (16:26, 17:21, 21:16, 30:10)
Śląsk: Jeremiah Martin 21, Łukasz Kolenda 18, Vasa Pusica 15, Aleksander Dziewa 14, Donovan Mitchell 9, Daniel Gołębiowski 5, Ivan Ramljak 2, Jakub Nizioł 0, Artsiom Parakhouski 0, Jakub Karolak 0, Szymon Tomczak 0.
GTK: Jure Skifić 18, Malachi Richardson 18, Earl Rowland 14 (10 as), Filip Put 13 (10 zb), Terrance Ferguson 8, Mateusz Szlachetka 2, Szymon Ryżek 0, Patryk Wilk 0, Aleksander Busz 0.