Bateria wyrzucona z ISS uszkodziła dom
8 marca przez dach domu Alejandro Otero w Naples na Florydzie przebił się cylindryczny obiekt o masie około kilograma. Rurka następnie przebiła się przez dwie kondygnacje niemal trafiając zaskoczonego syna Alejandro.
Otero podejrzewa, że jest to jedna z dziewięciu baterii wyrzucony z ISS w 2021 r. Wcześniej tego samego dnia ładunek rozładowanych baterii, należący do japońskiej agencji kosmicznej JAXA, ponownie wszedł w ziemską atmosferę nad Zatoką Meksykańską.
Przypuszczano, że obiekty spłoną w atmosferze. Podejrzewa się jednak, że przynajmniej jedna z baterii mogła przetrwać.
Obiekt przebił dwie kondygnacje
„Wygląda na to, że jeden z tych kawałków ominął Ft. Myers i wylądował w moim domu w Naples” – napisał Otero na X (Twitter), w odpowiedzi na post opisujący wyrzucony z ISS ładunek. „Przebił dach i przebił się przez 2 piętra. Prawie trafił mojego syna.”
Otero przekazał szczątki urzędnikom z NASA.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
– NASA zabrała przedmiot we współpracy z właścicielem domu i jak najszybciej go przeanalizuje w należącym do NASA Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie, aby ustalić jego pochodzenie – powiedział Live Science Joshua Finch, rzecznik NASA.
Gdy inżynierowie ustalą pochodzenie obiektu, Otero będzie mógł starać się o odszkodowanie od rządu federalnego. Proces ten może jednak okazać się skomplikowany, jeżeli przedmiot należał do japońskiej agencji JAXA.
Orbitalne śmietnisko
Nie jest to jedyny przypadek w ostatnich latach, kiedy to Ziemia jest atakowana z Kosmosu. W latach 2020-2022 szczątki czterech chińskich rakiet spadły na Wybrzeże Kości Słoniowej, Borneo i Ocean Indyjski. W latach 2021 i 2022 pozostałości po rakietach Space X spadły na farmę w amerykańskim stanie Waszyngton i farmę owiec w Australii.
Rosnąca liczba kosmicznych śmieci staje się coraz większym problemem, szczególnie w odniesieniu do lotów orbitalnych, którym mogą zagrażać. Agencje kosmiczne starają się monitorować ponad 30 tys. największych kawałków śmieci, jednak o wiele więcej jest zbyt małych, by można je było obserwować.
Naukowcy zastanawiają się nad sposobami oczyszczenia orbity okołoziemskiej. Jeden z nich przewiduje łapanie śmieci w sieć.
Źródło: Space.com
