Polacy nie wierzą we współpracę Dudy z Tuskiem
RMF FM wskazało w czwartek w informacji na swojej stronie internetowej, że w jeszcze przez jakiś czas premier i prezydent będą pochodzić z przeciwnych obozów politycznych. Tak będzie przynajmniej do 2025 roku, kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy i powinny odbyć się wybory prezydenckie.
Respondentów zapytano, jak według nich przez ten czas będzie wyglądała ich współpraca.
74,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że będzie ona niezgodna (54,8 proc. - "raczej niezgodna", a 19,6 proc. - "zdecydowanie niezgodna"). Przeciwnego zdania jest 21,1 proc. badanych (0,3 proc. - "zdecydowanie zgodna", 20,8 proc. - "raczej zgodna"). 4,6 proc. uczestników sondażu nie ma zdania na ten temat.
Badanie United Surveys dla RMF FM i "DGP" zostało przeprowadzone w dniach 8-10 grudnia na próbie 1000 osób.
Donald Tusk premierem
Po poniedziałkowym odrzuceniu wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego, politycy sejmowej koalicji wskazali Donalda Tuska na premiera w tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym.
Propozycja została przyjęta w głosowaniu, a w środę Donald Tusk wygłosił swoje expose, w którym obiecał wprowadzenie "babciowego" czy rozstrzygnięcie w kwestii budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lider Platformy Obywatelskiej przedstawił również skład swojej Rady Ministrów.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Późnym wieczorem, w kolejnym głosowaniu, nowy premier uzyskał wotum zaufania, a w środę rano odbyło się zaprzysiężenie rządu. Skład Rady Ministrów tworzą m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz, Borys Budka, Krzysztof Gawkowski, Adam Bodnar czy Marcin Kierwiński.
jg
Źródło: