Sondaż. Większość Polaków popiera związki partnerskie

Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Co Polacy sądzą o wprowadzeniu związków partnerskich? Z najnowszego sondażu wynika, że większość jest za. Niedawno projekty dotyczące związków partnerskich opublikowane zostały na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jednak wciąż nie ma co do nich zgody w koalicji rządowej.

Spis treści

Większość Polaków popiera związki partnerskie

Zgodnie z wynikami najnowszego sondażu United Surveys by IBRiS dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM łącznie 54,3 proc. respondentów uważa, że dobrym pomysłem byłoby umożliwienie zawierania w Polsce związków partnerskich.

Odpowiedź „zdecydowanie tak” w tej kwestii wskazało 33,8 proc. osób. Przeciwne temu rozwiązaniu jest łącznie 41,9 proc. respondentów, w tym wariant „zdecydowanie nie” zaznaczyło 26,2 proc. 3,8 proc. osób nie ma zdania w tej kwestii.

Co o związkach partnerskich sądzą wyborcy poszczególnych partii?

Wśród wyborców koalicji rządowej pomysł ten popiera łącznie 94,1 proc. (odpowiedź „zdecydowanie tak” wskazało 60,3 proc.). Z kolei zwolennicy opozycji głosują przeciwko takiemu rozwiązaniu – w tej grupie negatywny stosunek do związków partnerskich wyraża w sumie 84,2 proc. (odpowiedzi „zdecydowanie nie” udzieliło 51,1 proc.).

Politolog, prof. Rafał Chwedoruk ocenił, że „patrząc na wyniki w skali makro, absolutnie nie dziwi mnie to, że temat związków partnerskich został wzięty na tapetę”.

Projekty dotyczące związków partnerskich opublikowane. Co zakładają?

18 października ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica) poinformowała, że projekty dotyczące związków partnerskich opublikowane zostały na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakładają one, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby, bez względu na płeć. Przewidują one, że partner będzie miał prawo do uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jej dziecka. Zgodnie z projektem, związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Ponadto projekt zakłada, że osoby w związku partnerskim będą miały prawo do wspólnego opodatkowania dochodów. Zyskałyby możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową. Partnerzy byliby zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny. Na część zapisów w projektach nie zgadza się PSL.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
PI Grembowicz
Bzdura...

Kolejna lewacka ustawka pod UE...

PRL bis/Poland AD 2024
G
Grzegorz
I dobrze, że popierają. Niech sobie istnieją takie związki dla tych którzy tego potrzebują, szkoda czasu dalej tym tematem się zajmować, są ważniejsze sprawy.
m
marek
Większość Polaków nie ma zielonego pojęcia o co chodzi w tych związkach partnerskich. Większość wynosząca co najmniej 90%.

Związek partnerski pary heteroseksualnej, nie różni się niczym od ślubu kościelnego. Możliwość zawierania takiego związku, jest listkiem figowym, mającym przemycić związki partnerskie osób homoseksualnych.

Powiedzmy, że para heteroseksualna, zawarła związek partnerski i po paru latach się rozmyśliła. Jak zakończyć ten związek? Rozwodem, ale jakim? Czy może wystarczy wyjść na próg domu i obwieścić, że se finito?

Czy będąc w heteroseksualnym związku partnerskim mogę zawrzeć związek homoseksualny?

Poza tym, w Polsce, jak w każdym kraju, jest dużo więcej nieformalnych związków w układach trójkątnych niż chętnych do związków homoseksualnych. To są związki w dużej części akceptowalnej przez wszystkie strony.
E
Ehh
A kogo niby mają adoptować, jak dzieci co raz mniej?Też w Rzeszy każdy świstek się przydaje,to nie ruski świat, gdzie nie ma żadnych dokumentow a wszystko się pali i niszczy, gdy nadchodzi nowe.W ruskim świecie każdemu można ot tak zarzucic bycie gejem a w Rzeszy można a później pewnie i trzeba się zarejestrować dla twojego,,dobra"Stop związkom na kocia łape!...Tu tylko o to chodzi, żeby jednym świstkiem załatwic wiele spraw ale zrównywanie związku partnerskiego z małżeństwem byłoby czysta głupota.Tez nawet rozwodnik nie powinien dostać drugiego ślubu kościelnego,bo nie dotrzymal wcześniejszej przysięgi, że będzie z tą pierwszą żoną aż do usr..jej śmiercj(dosłownie zmieniał jej pieluchy na starość)a nawet z tym różnie bywa.Tez wydaje mi się (może błędnie), że związki homo mają wyjątkowo krótka trwałośc,bo w sumie DZIECI,WNUKI to jest to co dodatkowo scala związek zwany małżeńskim .
W
Wyrocznia
"Żaden z wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości UE nie stwierdził nieistnienia powołań sędziowskich lub orzeczeń. Wyroki te obaliły domniemanie zgodności z prawem europejskim i Konwencją Praw Człowieka przepisów i praktyk dotyczą[wulgaryzm]h procedury powołania sędziów. Natomiast nie uprawniają stwierdzenia, że osoby powołane od 2018 roku nie są sędziami, a ich rozstrzygnięcia stanowią orzeczenie nieistniejące. I to też jednoznacznie potwierdziła Komisja Wenecka."
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl