Spór o butter chicken. Dwie indyjskie rodziny walczą o uznanie tego, kto jest twórcą przepisu

OPRAC.:
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
Sąd w Indiach rozstrzygnie spór o to, kto jest twórcą jednego z najsłynniejszych dań kuchni indyjskiej. Mowa o butter chicken, potrawie znanej na całym świecie. Dwie rodziny restauratorów od lat kłócą się o to, kto jest oryginalnym autorem przepisu.
Spór o przepis na butter chicken trafił do indyjskiego sądu.
Spór o przepis na butter chicken trafił do indyjskiego sądu. stu_spivack / Flickr / CC BY-SA 2.0

Spis treści

Spór o przepis na butter chicken

Butter chicken to jedno z najpopularniejszych dań kuchni indyjskiej, znane na całym świecie. Jest to potrawa z kurczaka w pomidorowo-maślanym sosie.

Dwie rodziny restauratorów od lat spierają się o to, kto stworzył przepis na to danie. Sprawa trafiła do sądu z powództwa zarządzających restauracją Moti Mahal z Delhi, w której stołował się między innymi pierwszy premier niepodległych Indii Jawaharlal Nehru.

Rodzina Gujral twierdzi, że butter chicken został stworzony przez ich dziadka, który nazywał się Kundan Lal Gujral, i był założycielem jednej z restauracji w mieście Peszawar (obecnie Pakistan). Po podziale Indii w 1947 roku rodzina przeniosła się do Delhi.

Kto stworzył przepis na butter chicken?

Przekonują, że przepis na butter chicken powstał w latach 30. XX wieku, gdy dziadek wykorzystał resztki kurczaka pieczonego w tradycyjnym piecu tandoor i przygotował aromatyczny pomidorowo-maślany sos.

Z drugiej strony jest rodzina Daryaganj, która przekonuje, że to oni mają prawa do nazywania się twórcami tego słynnego dania.

Jak mówią, dokonał tego ich krewny Kundan Lal Jaggi, który pracował z Gujralem w Delhi. To ta rodzina zastrzegła butter chicken jako znak handlowy w 2018 roku.

Sąd zajmie się sporem o butter chicken

Ostatecznie spór ma rozstrzygnąć sąd. Rodzina Gujral domaga się odszkodowania w wysokości 240 tysięcy dolarów. Nie należy się jednak spodziewać szybkiego rozstrzygnięcia, indyjskie sądy są znane z powolnego rozpatrywania spraw.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło: The Guardian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl