Spotkanie prezydent Andrzej Duda - gen. Keith Kellogg. Wysłannik Donalda Trumpa na Ukrainę będzie w Warszawie we wtorek

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski poinformował, że we wtorek prezydent Andrzej Duda spotka się z generałem Keithem Kellogiem, pełnomocnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy.

Spis treści

Spotkanie Andrzej Duda – gen. Keith Kellog 18 lutego

Wojciech Kolarski pytany w poniedziałek w RMF FM z czyjej inicjatywy odbędzie się to spotkanie powiedział, że to strona amerykańska była zainteresowana rozmową.

– Powiem nawet, że były pewne problemy kalendarzowe, ale stronie amerykańskiej na tym zależało i jutro w godzinach popołudniowych dojdzie do spotkania – doprecyzował.

Kolarski zwrócił też uwagę, że będzie to jedyne spotkanie jakie generał Kellog odbędzie w Europie z przywódcą państwa. Ocenił też, że jest to „dowód na to jakim szacunkiem cieszy się prezydent Andrzej Duda”.

– Konsekwentna polityka prezydenta Dudy prowadzona przez lata, budowania transatlantyckich relacji i bardzo dobre relacje z prezydentem Donaldem Trumpem, jego otoczeniem i z nową administracją skutkują tym, że pełnomocnik prezydenta ds. Ukrainy, który jedzie rozmawiać o warunkach zawarcia pokoju chce poznać stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy – powiedział Kolarski.

– Prezydent powie to, co konsekwentnie przedstawia na arenie międzynarodowej od samego początku. To znaczy, Rosja nie może wygrać tej wojny – oświadczył.

Negocjacje ws. zakończenia wojny na Ukrainie

Dopytywany co to oznacza, Kolarski odpowiedział, że „to kwestia negocjacji, co to znaczy w szczegółach”.

– Natomiast Rosja nie może wygrać tej wojny, co znaczy, nie może odnieść sukcesu. Rosjanie nie mogą być przekonani, po zawarciu pokoju, że było warto zaatakować bez powodu, bez przyczyny i rozpocząć brutalną agresję na niepodległe państwo – powiedział Kolarski.

W dalszej części rozmowy Kolarski był pytany o ewentualne wysyłanie polskich wojsk do misji stabilizacyjnej w Ukrainie.

Polskie wojska na Ukrainie?

– Dzisiaj na stole tej sprawy nie ma – odpowiedział Kolarski, podkreślając, że na obecnym etapie trwają rozmowy dotyczące ewentualnego zawieszenia broni.

Również odnosząc się do słów brytyjskiego premiera o gotowości Wielkiej Brytanii do wysłania żołnierzy na Ukrainę Kolarski powtórzył, że toczące się rozmowy dotyczą obecnie głównie negocjacji o zawieszeniu broni.

– Nie ma wynegocjowanych żadnych warunków zawieszenia broni, nie ma żadnych szczegółów dotyczących udziału (...) jakichkolwiek wojsk w misji stabilizacyjnej, (także) charakteru tej misji stabilizacyjnej. Jesteśmy w punkcie zero negocjacji – dodał.

Co dalej z bezpieczeństwem w Europie?

Prezydencki minister mówił też o tym, że Europa przez lata nie stworzyła spójnej strategii bezpieczeństwa i nie posiada siły militarnej zdolnej do zagwarantowania trwałego pokoju.

– Wszyscy wiemy, że Stany Zjednoczone są jedynym gwarantem bezpieczeństwa i pokoju, tak w Europie, jak i dla całego Zachodu – zaznaczył.

Według Kolarskiego, Władimir Putin obawia się tylko dwóch światowych liderów – prezydenta USA i prezydenta Chin. Stwierdził, że to Trump rozpoczął proces negocjacyjny, zgodnie z obietnicami z kampanii wyborczej. Jak mówił, warunki stawiane przez USA są formą „sprawdzenia”, na ile Rosja jest gotowa na rozmowy.

– Sytuacja na Ukrainie od wielu miesięcy jest sytuacją, która jest niekorzystna dla strony ukraińskiej. A Putin bez przymuszenia, jak powiedział prezydent Duda, nie ma interesu w tym, żeby rozpocząć jakiekolwiek negocjacje. W związku z tym można nawet spojrzeć na to w taki sposób, że przedstawione przez stronę amerykańską warunki są próbą zrobienia sprawdzeń na ile Rosja jest dzisiaj gotowa podjąć jakiekolwiek rozmowy pokojowe – powiedział Kolarski.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl