Sprawa Margot. Komendant Główny Policji odpowiedział na list szefa PO Borysa Budki ws. zatrzymań po protestach środowisk LGBT

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Komendant Główny Policji
Komendant Główny Policji Adam Jankowski/ Polska Press
Po protestach aktywistów LGBT w Warszawie zatrzymano blisko 50 osób. W ich obronie stanął przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka, który napisał w tej sprawie list do Komendanta Głównego Policji. "Policja jest wykorzystywana politycznie przez przedstawicieli obozu władzy w celu prowadzenia wojny ideologicznej i pogłębiania podziałów wśród obywateli" - ocenił Budka, któremu odpowiedział już gen. Jarosław Szymczyk: "Wyrażam głęboką nadzieję, iż jest Pan w stanie spowodować zaprzestanie nieuzasadnionych politycznych ataków na polskich policjantów, którzy każdego dnia narażając własne życie i zdrowie, stają na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków oraz przestrzegania prawa i porządku w naszej Ojczyźnie".

"Domagam się spotkania z Komendantem Głównym Policji w sprawie wykorzystywania funkcjonariuszy do celów politycznych. Żądam informacji w sprawie zatrzymań obywateli i agresywnych zachowań policji podczas wczorajszych protestów" - napisał w sobotę na Twitterze szef PO Borys Budka, który wystosował list do Komendanta Głównego Policji.

Budka zarzucił w nim komendantowi, że funkcjonariusze "nie okazywali legitymacji służbowych oraz używali nieadekwatnych środków przymusu bezpośredniego".

"Wielu obserwatorów, w tym posłowie Koalicji Obywatelskiej, odniosło wrażenie, że wczorajsze działania funkcjonariuszy Policji przybrały formę prowokacji wymierzonej w protestujących. Agresywna postawa Policjantów nie służyła zabezpieczeniu zgromadzenia, zaogniając nastroje osób biorących udział w proteście oraz przechodniów" - napisał Budka.

Według szefa PO, "wysoce prawdopodobne jest to, że policja jest wykorzystywana politycznie przez przedstawicieli obozu władzy oraz kierownictwa MSWiA w celu prowadzenia wojny ideologicznej i pogłębiania podziałów wśród obywateli".

"To Pan jako Komendant Główny Policji jest zobowiązany do wyjaśnienia poważnych nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy, do których doszło podczas protestu. Jako Komendant Główny Policji powinien pan w szczególny sposób czuwać nad rozdziałem Policji od szeroko pojętej polityki i rządzących" - napisał Budka.

We wtorek wieczorem opublikowano odpowiedź Komendanta Głównego Policji.

Gen. Jarosław Szymczyk odmówił spotkania z Budką w KGP.

W sobotę przed Pałacem Kultury i Nauki odbył się wiec solidarności z zatrzymanymi

Warszawa: Bitwa o Margot, 48 osób zatrzymanych. Michał Sz. w...

"Takie żądanie, wyartykułowane przez Pana jako Przewodniczącego Klubu Parlamentarnego, odbieram nie inaczej niż jako próbę politycznego wpływania na działanie kierowanej przeze mnie formacji. W żaden sposób nie zmienia to faktu mojej pełnej odpowiedzialności za działania podległych mi funkcjonariuszy, której nigdy nie unikałem i tym razem również nie zamierzam" - napisał komendant.

Według niego właściwym miejscem do prezentacji stanowiska Komendanta Głównego Policji "wydaje się być jednak Sejmowa Komisja Spraw Administracji i Spraw Wewnętrznych, w posiedzeniu której mogliby uczestniczyć przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych".

"Rozumiem, że formułując w swoim piśmie zarzuty dotyczące jak Pan to ujął poważnych nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy Policji i upubliczniając swoje stanowisko poprzez publikację skierowanego do mnie listu w mediach, złożył Pan lub zamierza złożyć do właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, wraz z dowodami uprawdopodobniającymi ferowane oskarżenia, tak aby powołany do tego organ mógł przeprowadzić postępowanie w tej sprawie" - podkreślił gen. Szymczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl