Sprawa Marszu Niepodległości. Sąd Najwyższy uchylił postanowienie Sądu Apelacyjnego i wniosek Trzaskowskiego

Piotr Kobyliński
Zgodnie z deklaracją organizatorów Marsz Niepodległości jest elementem świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu.
Zgodnie z deklaracją organizatorów Marsz Niepodległości jest elementem świętowania obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz demonstracją przywiązania do polskiej tradycji i patriotyzmu. Fot: Szymon Starnawski / Polska Press
Sąd Apelacyjny w Warszawie wystąpił przeciwko Marszowi Niepodległości i nie chciał uznać go za wydarzenie cykliczne. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła to postanowienie, co ustalił i potwierdził portal wPolityce.pl.

Jak przypomniano, decyzja wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia "Marsz Niepodległości" została wcześniej uchylona przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Zasługa Prokuratora Generalnego

Jak wyjaśnił portal wPolityce.pl "dzisiejsza decyzja Sądu Najwyższego, to w dużej mierze zasługa Prokuratora Generalnego, który złożył do SN skargę nadzwyczajną po niekorzystnych rozstrzygnięciach Sądu Okręgowego i Apelacyjnego w Warszawie".

Sąd uchylił nie tylko postanowienie Sądu Apelacyjnego, ale także odwołanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego od decyzji wojewody - dodano.

Ograniczenie wolności

Skarga na postanowienie Sądu Apelacyjnego została złożona przez Prokuratora Generalnego. Jego zdaniem przyjęcie nieprawidłowej wykładni przepisu przez sąd doprowadziło do ograniczenia wolności zgromadzeń gwarantowanej w art. 57 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

"Sąd niesłusznie uznał, że organowi gminy – w przedmiotowej sprawie Prezydentowi m.st. Warszawy – przysługują uprawnienia do zaskarżenia decyzji wojewody o zgodzie na cykliczne organizowanie zgromadzeń. Literalne brzmienie wskazanego przepisu ustawy Prawo o zgromadzeniach jednoznacznie mówi jedynie o prawie do wniesienia odwołania od decyzji zakazującej zgromadzenia" - informowała portal wPolityce.pl l Prokuratura Krajowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stan
Co w Warszafce robi za Prezydenta gość z Centusiowa. Nie ma jednego rdzennnego Warszawiaka tylko: przybyli. ? Warszawa już od 1945 r jakoś nie wygląda na Stolicę Polski.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl