Szczepionka dla dzieci wycofana z obrotu przez GIF. Rotarix nie spełnia wymagań jakościowych KOMUNIKAT GIF [29.03.2019]

MJ
Rotarix - szczepionka dla dzieci na rotawirusy, została wycofana z obrotu przez GIF.
Rotarix - szczepionka dla dzieci na rotawirusy, została wycofana z obrotu przez GIF. pixabay.com
Szczepionka dla dzieci wycofana z obrotu - taką informację podał Główny Inspektorat Sanitarny w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej. Chodzi o produkt leczniczy Rotarix, jaki używa się m.in. aby zapobiec groźnym powikłaniom po biegunkach. Powodem takiej decyzji są wady jakościowe. Informację o wadliwych szczepionkach GIF pobrał z systemu Rapid Alert. Szczegóły wycofanej ze sprzedaży szczepionki dla dzieci Rotarix znajdziecie poniżej. KOMUNIKAT GIF 25.03.2019

Szczepionka dla dzieci wycofana z obrotu

Wycofane partie Rotarix SZCZEGÓŁY:

  • Numer serii: AROLC214AE
  • Data ważności: 02.2021
  • Podmiot odpowiedzialny: GlaxoSmithKline Biologicals S.A Belgia
  • Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: GSK Services z siedzibą w Poznaniu

Szczepionka dla dzieci Roitarix stosowana jest przeciw rotawirusom. Ma formę zawiesiny doustnej.

Dlaczego szczepionka została wycofana z obrotu?

Jak czytamy w komunikacie GIF:

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja w systemie Rapid Alert od Europejskiej Agencji Leków o podjęciu przez podmiot odpowiedzialny działań służących wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Rotarix. Działania zostały podjęte w związku z wykryciem nieprawidłowości podczas procesu wytwarzania, które mogły spowodować niedostateczne napełnienie 50 ostatnich aplikatorów doustnych ww. serii produktu leczniczego Rotarix, co skutkuje brakiem spełnienia wymagań jakościowych dla tej partii leku w zakresie parametru objętości.

Decyzji GIF wydano rygor natychmiastowej wykonalności.

Niektóre bakterie występujące w żywności mogą być potencjalne groźne dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Wbrew pozorom i powszechnym mitom mogą być one obecne nie tylko w produktach kupowanych od właścicieli małych gospodarstw rolnych, ale także w jajkach, mięsie i mleku, które dostępne są w supermarketach. Za rozwój części bakterii w żywności odpowiadamy sami m.in. przez niewłaściwe przechowywanie żywności. Sprawdź, jakie bakterie mogą występować w popularnych produktach spożywczych!

Zagrożenia w żywności. Jakie bakterie mogą występować w popu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W takiej sytuacji jak odzyskać pieniądze za być może szczepienie które nie ochroni przed chorobą ? Ja zaszczepilam córkę rotarixem właśnie tej serii. Także nie mam gwarancji że zadziałała. A szczepienie kosztowało jedno około 300 zł.
J
Ja
U mojej córki wystapily powiklania po szczepiace rotarix AROLC115 AE. Trafila do szpitala. Moze warto skontrolowac tez tę serię.
G
Gość
Witam Wszystkich miłych Panów, Mam na imie Oliwia i mam 24 lata :). Napisz do mnie na https://wyspakobiet.eu/profilprofilOliwia jeśli jesteś koneserem kobiecych kształtów, lubisz piękne i inteligentne kobiety to zapraszam Cię do bliższej znajomości z moją osobą. Pozdrawiam Serdecznie..
c
czytelnik
A gdzie indziej podano, że Rotarix wycofano, bo szczepionki były skażone salmonellą. Gdyby rzeczywiście ta informacja była prawdziwa, to oznaczać to mogłoby, że producent Rotarixu stosuje tzw, wodę przemysłową, czyli wodę z obiegu zamkniętego (oczyszczanie wewnętrzne w biooczyczalni i ponowne użycie wody). Niestety coraz częściej słyszy się o zanieczyszczeniu różnych produktów salmonellą czy colli. Mało się natomiast mówi o wodzie przemysłowej. To sposób producentów na znaczne oszczędności i cięcie kosztów.
Nie wiem, czy w przypadku Rotarixu chodziło o skażenie salmonellą czy też rzeczywiście był to błąd technologiczny, jednak uważam, że problem wody przemysłowej należałoby nagłośnić.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl