Szczyt Rady Europejskiej w Brukseli. Mateusz Morawiecki: Mamy jeden z niższych poziomów długu publicznego

Damian Kelman
Damian Kelman
Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Premier Mateusz Morawiecki podsumował drugi dzień szczytu w Brukseli. Co powiedział?
Premier Mateusz Morawiecki podsumował drugi dzień szczytu w Brukseli. Co powiedział? PAP/Andrzej Lange
W czwartek i piątek w Brukseli odbywał się szczyt Rady Europejskiej. Drugi dzień spotkania europejskich przywódców podsumował Mateusz Morawiecki. Jak przyznał premier, postawa Polski zaczęła być należycie doceniana, nie tylko w kwestii pomocy Ukrainie. Wiele krajów zazdrości nam poziomu długu publicznego - ocenił.

Spis treści

Sytuacja finansowa w Europie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że drugi dzień szczytu w Brukseli poświęcony był sytuacji finansowej na rynku bankowym.

"Niepokoi nas bankructwo jednego z największego banków europejskich, ale także dzisiejszy gwałtowny spadek cen akcji jednego z innych banków" - powiedział.

"Wskazałem na kilka ryzykownych sytuacji związanych z sektorem finansowym. W odpowiedzi pani prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde przedstawiała swoje podejście do tych tematów" - dodał premier.

"Wskazywałem, że kluczowe jest, aby małe i średnie firmy miały dostęp do kapitału i do kredytu" - oznajmił.

Jeden z niższych poziomów długu publicznego

Dalej premier podjął się ocenie sytuacji gospodarczej Polski w porównaniu z Europą.

"Polska ma dobrą sytuację gospodarczą na tle tego, co było dziś przedstawiane. Mamy jeden z niższych poziomów długu publicznego w porównaniu do innych krajów. Wielu premierów zazdrościło mi poziomu długu publicznego" - ogłosił.

"W tym roku będzie to poziom niższy niż 50 procent do PKB. Deficyt budżetowy za zeszły rok wynosi około 3,5 procenta. W tym roku chcemy, aby również był bardzo dobrze zarządzany deficyt budżetowy. Realia ustawy budżetowej zostały już przedstawione. Za wcześniej jednak, żeby prognozować jakieś zmiany" - podsumował Morawiecki.

Polska beneficjentem Europejskiego Funduszu Pokojowego

Mateusz Morawiecki potwierdził również ogromne pieniądze, jakie trafią do Polski z Europejskiego Funduszu Pokojowego za nasze wsparcie na rzecz wojny na Ukrainie.

"Udało się uzyskać wiele. W ślad za bronią, którą przekazaliśmy na Ukrainie, otrzymamy od UE rekompensatę. Będzie bardzo dobra i przydatna do Polski. Do Wielkanocy wyniesie łącznie do 300 milionów euro. Potem będzie to kolejne 500-600 mln w kolejnych miesiącach, ponieważ ustaliłem, że z Europejskiego Instrumentu Pokojowego, który jest też przeznaczony na zakup amunicji, lwia część trafi do Polski" - zapowiedział.

Polska ma zostać największym beneficjentem Europejskiego Instrumentu Pokojowego.

"To ogromny sukces Polski, o to zabiegaliśmy od początku i cieszę się, że udało się to zrobić, ponieważ w miejsce starszej broni, którą przekazywaliśmy na Ukrainę, będziemy mogli kupować nowszą, ale także amunicję czy tworzyć nowe linie technologiczne pod jej produkcję i produkcję różnych rodzajów broni" - dodał Mateusz Morawiecki.

"Będziemy kontynuować zabiegi o to, aby Europejski Instrument Pokojowy był jak najwyższy. Dziś praktycznie między nami panował konsensus. Uzgodniliśmy, że w najbliższych miesiącach będzie on opiewał na kwotę przynajmniej 3,5 mld euro. Z tego większość środków trafi do Polski. Została doceniona nasza rola od strony finansowej w obecnej wojnie obronnej Ukrainy przeciw narodowi rosyjskiemu" - dodał premier.

Walka o ukraińskie dzieci

Na koniec Morawiecki zapowiedział podjęcie kolejnych kroków w celu ochrony porwanych ukraińskich dzieci.

"Będziemy razem z Komisją Europejską i Ukrainą zabiegać o to, aby jak najwięcej porwanych dzieci wróciło do swoich domów. Te praktyki rosyjskiego najeźdźcy przypominają okrutne nazistowskie praktyki niemieckie z czasów II wojny światowej, z czasów, kiedy dzieci z Zamojszczyzny były porywane i wynarodowiane, a jest to coś naprawdę wyjątkowo okrutnego" - powiedział.

"Cieszę się, że Komisja Europejska dołączyła do nas i razem z Ukrainą będziemy tworzyli osobny program, który będzie służył do tego, aby jak najwięcej dzieci wróciło do swoich rodzin" - zakończył Mateusz Morawiecki.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kreatyn
Księgowość kreatywna.Szatany zjednoczone,dług oficjalny 32 biliony dolarów,ten nie oficjalny 110 bilionów.Pewnie i u nas podobnie z matematyką.
b
biskup d.h.
"Mamy jeden z niższych.."

dzieki lizaniu odbytu EU dzien i noc.
Wróć na i.pl Portal i.pl