Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy. Rosja i Chiny wpuszczają do układu Białoruś

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wideo
od 7 lat
W Astanie, stolicy Kazachstanu, w dniach 3-4 lipca odbędzie się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Ważnym wydarzeniem ma być obecność Białorusi jako nowego członka układu, co zwiększa liczbę jego członków do dziesięciu. SzOW coraz mniej przypomina organizacją skupioną na współpracy regionalnej. Coraz bardziej jest narzędziem walki Chin i Rosji o nowy globalny porządek.

Organizatorzy szczytu spodziewają się przybycia przywódców 16 państw, nie tylko członków, obserwatorów czy "partnerów w dialogu" SzOW. W Astanie ma się pojawić także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz szefowie kilku innych organizacji międzynarodowych, głównie regionalnych.

Zapowiedziano podjęcie decyzji o nadaniu Białorusi statusu pełnoprawnego członka organizacji. Z tej okazji spodziewany jest przyjazd Alaksandra Łukaszenki. Na szczyt wybierają się też przywódcy Chin i Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin, świeżo po czerwcowych podróżach do Korei Północnej i Wietnamu, weźmie udział w szczycie w Astanie, gdzie zamierza również odbyć dwustronne spotkania. Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Kazachstanu z wizytą państwową już we wtorek. To część podróży po Azji Środkowej, po oficjalnej wizycie w Astanie i rozmowach z Kazachstanem, a potem szczycie SzOW, Xi poleci do Tadżykistanu.

Euroazjatyckie NATO?

Historia Szanghajskiej Organizacji Współpracy sięga roku 1996 i początkowo ten format – skupiający Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan - skupiał się na kwestiach granicznych między Chinami a byłymi republikami sowieckimi, ewoluując z czasem w zakresie tematów podejmowanych podczas corocznych szczytów. Obecnie aktywność SzOW obejmuje szerszy obszar tematów, w tym regionalne bezpieczeństwo, kwestię Afganistanu i walkę z terroryzmem.

Podczas długiej działalności SzOW, do organizacji dołączały kolejne państwa, takie jak Indie, Pakistan i Iran, zwiększając wpływ i zakres działań tego układu. Indie i Pakistan dołączyły do grupy w 2017 r., wyznaczając jej pierwszą poważną ekspansję i nadając nowy ton, nawet jeśli wprowadziły zarazem na forum SzOW dwustronne punkty zapalne. Iran stał się członkiem grupy w zeszłym roku.

Oprócz Białorusi obserwatorami są również Mongolia i Afganistan. 14 państw - Egipt, Turcja, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Katar, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malediwy, Sri Lanka, Nepal, Birma i Kambodża - są "partnerami w dialogu" SzOW. Siedzibą organu zarządzającego SzOW, czyli Sekretariatu, jest Pekin, a językami roboczymi organizacji chiński i rosyjski.

źr. The Diplomat, PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Donek
Łukaszenka z kabekiem postrach nato
g
gosc
Sport i kulturę dla siebie niech organizują
Wróć na i.pl Portal i.pl