Organizatorzy szczytu spodziewają się przybycia przywódców 16 państw, nie tylko członków, obserwatorów czy "partnerów w dialogu" SzOW. W Astanie ma się pojawić także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz szefowie kilku innych organizacji międzynarodowych, głównie regionalnych.
Zapowiedziano podjęcie decyzji o nadaniu Białorusi statusu pełnoprawnego członka organizacji. Z tej okazji spodziewany jest przyjazd Alaksandra Łukaszenki. Na szczyt wybierają się też przywódcy Chin i Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin, świeżo po czerwcowych podróżach do Korei Północnej i Wietnamu, weźmie udział w szczycie w Astanie, gdzie zamierza również odbyć dwustronne spotkania. Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Kazachstanu z wizytą państwową już we wtorek. To część podróży po Azji Środkowej, po oficjalnej wizycie w Astanie i rozmowach z Kazachstanem, a potem szczycie SzOW, Xi poleci do Tadżykistanu.
Euroazjatyckie NATO?
Historia Szanghajskiej Organizacji Współpracy sięga roku 1996 i początkowo ten format – skupiający Chiny, Kazachstan, Kirgistan, Rosję i Tadżykistan - skupiał się na kwestiach granicznych między Chinami a byłymi republikami sowieckimi, ewoluując z czasem w zakresie tematów podejmowanych podczas corocznych szczytów. Obecnie aktywność SzOW obejmuje szerszy obszar tematów, w tym regionalne bezpieczeństwo, kwestię Afganistanu i walkę z terroryzmem.
Podczas długiej działalności SzOW, do organizacji dołączały kolejne państwa, takie jak Indie, Pakistan i Iran, zwiększając wpływ i zakres działań tego układu. Indie i Pakistan dołączyły do grupy w 2017 r., wyznaczając jej pierwszą poważną ekspansję i nadając nowy ton, nawet jeśli wprowadziły zarazem na forum SzOW dwustronne punkty zapalne. Iran stał się członkiem grupy w zeszłym roku.
Oprócz Białorusi obserwatorami są również Mongolia i Afganistan. 14 państw - Egipt, Turcja, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Katar, Arabia Saudyjska, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malediwy, Sri Lanka, Nepal, Birma i Kambodża - są "partnerami w dialogu" SzOW. Siedzibą organu zarządzającego SzOW, czyli Sekretariatu, jest Pekin, a językami roboczymi organizacji chiński i rosyjski.
źr. The Diplomat, PAP