SPIS TREŚCI
Rosja nie zdołała przekonać krajów BRICS do poparcia inwazji na Ukrainę – oświadczyło w środę ukraińskie MSZ, komentując deklarację organizacji ze szczytu w Kazaniu. „Próby Moskwy narzucenia idei rzekomego alternatywnego stanowiska tzw. Globalnego Południa w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę znów się nie powiodły. (...) Kraje BRICS nie mają jednolitego stanowiska w tej sprawie” – dodano w komunikacie.
Putin nie zdobył BRICS
Wielopunktowa deklaracja BRICS z trwającego do czwartku szczytu zawiera krótki fragment dotyczący wojny przeciwko Ukrainie. Sygnatariusze deklaracji podkreślają w nim, że “wszystkie państwa powinny działać zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych”. Odnotowują też “z uznaniem” propozycje mediacji, mających na celu “pokojowe rozwiązanie konfliktu”. Trudno to uznać za sukces Kremla.
Część krajów BRICS nie zamierza wspierać Moskwy w wojnie z Ukrainą, nawet werbalnie. Indie czy Brazylia chcą prowadzić niezależną politykę, między Wschodem a Zachodem. Nawet w przypadku Republiki Południowej Afryki Putin nie może mówić o poparciu.
Prezydent RPA Cyril Ramaphosa powiedział co prawda Putinowi na szczycie BRICS, że jego kraj ceni Rosję jako sojusznika, ale na to zareagował lider koalicyjnej partii John Steenhuisen, mówiąc, że autorytarna Rosja nie jest przyjacielem ani sojusznikiem jego kraju. Rząd RPA w sprawach Rosji, wojny jaką ta prowadzi w Ukrainie, nie mówi jednym głosem.
Ambicje BRICS
BRICS po rozszerzeniu w styczniu 2024 r. liczy dziewięciu członków - Brazylię, Rosję, Indie, Chiny, RPA, Egipt, Etiopię, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Większość z tych krajów oficjalnie utrzymuje neutralne stanowisko wobec wojny Rosji z Ukrainą i nie popiera zachodnich prób izolowania Moskwy na arenie międzynarodowej. Jednocześnie część z nich, w tym Indie i Brazylia, starają się nie zrazić do siebie Zachodu.
Trzydniowy szczyt państw bloku BRICS trwa od wtorku. W ocenie ekspertów ten blok to próba stworzenia porządku alternatywnego wobec Zachodu, podejmowana głównie przez Rosję i Chiny. Wśród oficjalnych celów istnienia BRICS, oprócz stworzenia nowego systemu walutowego, wymienia się reformę ONZ.
źr. PAP, i.pl