Metody ministra kultury ws. mediów publicznych zgodne z prawem?
O złamaniu prawa przez ministra Sienkiewicza mówił prezydent Andrzej Duda. Krytycznie o działaniach szefa resortu kultury wypowiedziało się wiele innych osób - m.in. konstytucjonalista prof. Ryszard Piotrowski, czy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.
Krzysztof Paszyk, przewodniczący klubu parlamentarnego PSL – Trzecia Droga pytany o to, czy działania ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza były zgodne z prawem oraz o słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że „w środę została w sposób rażący przez pana ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza złamana konstytucja”, odpowiedział, że „szkoda, iż pan prezydent anarchii i naruszenia prawa nie widział przez ostatnie osiem lat, jeśli chodzi o podejmowanie działań dotyczących powołania Rady Mediów Narodowych, a potem konsekwentnego ustawiania mediów publicznych tylko po to, aby służyły rządzącym”. – Szkoda, że wtedy nie było takich słów, poza jakimiś drobnymi uwagami na etapie zwalniania Jacka Kurskiego, które miało miejsce parę lat temu – mówił.
Zdaniem posła PSL „prawda była taka, że niestety TVP była upolityczniona do granic możliwości”. – Następnie zabetonowano to różnymi sposobami prawnymi, aby uniemożliwić jakiekolwiek decyzje władzy, która przyjdzie po PiS. Niestety, każdy beton w procesie kruszenia i burzenia, nie powoduje przyjemnych doznań. Tak też jest w przypadku decyzji pana ministra Sienkiewicza – powiedział.
Wyłączenie sygnału TVP Info
Krzysztof Paszyk wskazał, że osobiście wolałby bardziej cywilizowane formy oraz inną estetykę towarzyszącą tym zmianom.
– Ale jest tak, że poprzednicy specjalnie i z premedytacją, do ostatnich jeszcze godzin i dni przed zmianą władzy, podejmowali niecne działania, które miały powodować komplikacje właśnie przy tych decyzjach. Nie można odmawiać możliwości decyzji ministrowi kultury, wobec podlegających mu spółek, jakimi są Telewizja Polska, Polskie Radio czy Polska Agencja Prasowa – dodał.
Dopytywany o „cywilizowane formą”, o których wspominał, to czy – jego zdaniem „cywilizowaną formą” jest wyłączenie sygnału TVP Info, powiedział, że mówiąc o cywilizowanych formach i estetyce, miał na myśli także to, co dzieje się na ekranie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Co się stało w mediach publicznych?
W środę resort kultury i dziedzictwa narodowego poinformował, że minister Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze.
Zaraz po tym zniknął sygnał TVP Info.
W środę o godz. 19:30 w TVP – zamiast „Wiadomości” – ukazało się krótkie oświadczenie dziennikarza Marka Czyża, który zapowiedział od czwartku nadawanie „programu informacyjnego TVP” bez „propagandowej zupy”.
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
ag
