Szef NATO apeluje o większe wsparcie dla Ukrainy. "Zwycięstwo Putina to największe ryzyko"

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Szef NATO Jens Stoltenberg: Musimy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby wygrała, aby przetrwała jako suwerenny kraj w Europie.
Szef NATO Jens Stoltenberg: Musimy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby wygrała, aby przetrwała jako suwerenny kraj w Europie. PAP/Leszek Szymański
Chciałbym powiedzieć to bardzo jasno: nie ma żadnych opcji, które pozbawione są ryzyka, ale największe ze wszystkich ryzyk to to, jeśli Putin zwycięży w Ukrainie – mówił w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sekretarz generalny NATO Jens Stolteberg.

Szef NATO wzywa do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy

W wygłoszonym w Monachium przemówieniu szef NATO oświadczył, że wspólnota międzynarodowa musi nie tylko utrzymać, ale także wzmocnić wsparcie dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją. – Putin nie planuje pokoju, Putin planuje więcej wojny – stwierdził.

– Musimy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby wygrała, aby przetrwała jako suwerenny kraj w Europie. Chciałbym powiedzieć to bardzo jasno: nie ma żadnych opcji, które pozbawione są ryzyka, ale największe ze wszystkich ryzyk to to, jeśli Putin zwycięży w Ukrainie – ocenił Jens Stoltenberg.

Stoltenberg: Zwycięstwo Putina sprawi, że świat będzie bardziej niebezpieczny

Jak tłumaczył szef Sojuszu Północnoatlantyckiego, wygrana rosyjskiego przywódcy byłaby przesłaniem dla niego i innych przywódców autorytarnych, że można wykorzystywać siłę do osiągnięcia wszystkich swoich celów. – Sprawi to, że świat będzie bardziej niebezpieczny – powiedział.

Jens Stolteberg zwracał uwagę, że wsparcie dla Ukrainy jest nie tylko rzeczą właściwą moralnie, ale również leżącą w naszym własnym interesie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

"Nie ma powrotu do rzeczywistości sprzed wojny"

Szef NATO mówił ponadto, że wojna na Ukrainie zmieniła warunki bezpieczeństwa w długotrwały sposób. – Nawet gdyby wojna miała się skończyć jutro, nie ma powrotu do rzeczywistości sprzed jej rozpoczęcia, gdyż Kreml pokazał, że chce innej Europy, w której Moskwa kontroluje swoich sąsiadów – zaznaczył.

Zauważył, że sytuacja na Ukrainie ma globalne konsekwencja, gdyż Pekin uważnie się jej przygląda i obserwuje, jakie konsekwencja poniesie Rosja w wyniku inwazji. – To, co się dzieje dziś w Europie, jutro może mieć miejsce w Azj – ostrzegł.

– Wojna na Ukrainie pokazuje, że bezpieczeństwo nie jest tematem regionalnym, lecz globalnym i w takim świecie bezpieczeństwo nie jest opcją, ale koniecznością – podkreślił Stoltenberg.

Stoltenberg: Bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie

W swoim przemówieniu zwrócił również uwagę na konieczność wzmocnienia cyberbezpieczeństwa, łańcuchów dostaw i infrastruktury, a także wskazał na niebezpieczeństwo prowadzenie interesów z autorytarnymi reżimami. Sekretarz generalny przypomniał, że jeszcze do niedawna niektórzy uważali, że import rosyjskiego gazu ma wymiar jedynie ekonomiczny.

– Zależność Europy od rosyjskiego gazu uczyniła nas bezbronnymi – akcentował. – Dlatego konieczne jest, uniknięcie podobnych zależności w kontaktach z Chinami i innymi autorytarnymi reżimami – przestrzegł.

Najważniejszą lekcją wynikającą z wojny na Ukrainie jest to, że USA i Europa muszą działać razem. – Bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie – skonkludował Stoltenberg.

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium potrwa do niedzieli

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) jest organizowana od 1963 roku. Stanowi prestiżowe forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 roku konferencji przewodniczy były niemiecki dyplomata Christoph Heusgen.

W tegorocznej 59. edycji MSC, która potrwa do niedzieli, uczestniczy kilkudziesięciu szefów państw i rządów, a także ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

PAP, Onet

od 16 lat

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl