Szef NATO wzywa do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy
W wygłoszonym w Monachium przemówieniu szef NATO oświadczył, że wspólnota międzynarodowa musi nie tylko utrzymać, ale także wzmocnić wsparcie dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją. – Putin nie planuje pokoju, Putin planuje więcej wojny – stwierdził.
– Musimy dać Ukrainie to, czego potrzebuje, aby wygrała, aby przetrwała jako suwerenny kraj w Europie. Chciałbym powiedzieć to bardzo jasno: nie ma żadnych opcji, które pozbawione są ryzyka, ale największe ze wszystkich ryzyk to to, jeśli Putin zwycięży w Ukrainie – ocenił Jens Stoltenberg.
Stoltenberg: Zwycięstwo Putina sprawi, że świat będzie bardziej niebezpieczny
Jak tłumaczył szef Sojuszu Północnoatlantyckiego, wygrana rosyjskiego przywódcy byłaby przesłaniem dla niego i innych przywódców autorytarnych, że można wykorzystywać siłę do osiągnięcia wszystkich swoich celów. – Sprawi to, że świat będzie bardziej niebezpieczny – powiedział.
Jens Stolteberg zwracał uwagę, że wsparcie dla Ukrainy jest nie tylko rzeczą właściwą moralnie, ale również leżącą w naszym własnym interesie.
"Nie ma powrotu do rzeczywistości sprzed wojny"
Szef NATO mówił ponadto, że wojna na Ukrainie zmieniła warunki bezpieczeństwa w długotrwały sposób. – Nawet gdyby wojna miała się skończyć jutro, nie ma powrotu do rzeczywistości sprzed jej rozpoczęcia, gdyż Kreml pokazał, że chce innej Europy, w której Moskwa kontroluje swoich sąsiadów – zaznaczył.
Zauważył, że sytuacja na Ukrainie ma globalne konsekwencja, gdyż Pekin uważnie się jej przygląda i obserwuje, jakie konsekwencja poniesie Rosja w wyniku inwazji. – To, co się dzieje dziś w Europie, jutro może mieć miejsce w Azj – ostrzegł.
– Wojna na Ukrainie pokazuje, że bezpieczeństwo nie jest tematem regionalnym, lecz globalnym i w takim świecie bezpieczeństwo nie jest opcją, ale koniecznością – podkreślił Stoltenberg.
Stoltenberg: Bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie
W swoim przemówieniu zwrócił również uwagę na konieczność wzmocnienia cyberbezpieczeństwa, łańcuchów dostaw i infrastruktury, a także wskazał na niebezpieczeństwo prowadzenie interesów z autorytarnymi reżimami. Sekretarz generalny przypomniał, że jeszcze do niedawna niektórzy uważali, że import rosyjskiego gazu ma wymiar jedynie ekonomiczny.
– Zależność Europy od rosyjskiego gazu uczyniła nas bezbronnymi – akcentował. – Dlatego konieczne jest, uniknięcie podobnych zależności w kontaktach z Chinami i innymi autorytarnymi reżimami – przestrzegł.
Najważniejszą lekcją wynikającą z wojny na Ukrainie jest to, że USA i Europa muszą działać razem. – Bez NATO nie ma bezpieczeństwa w Europie – skonkludował Stoltenberg.
Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium potrwa do niedzieli
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) jest organizowana od 1963 roku. Stanowi prestiżowe forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 roku konferencji przewodniczy były niemiecki dyplomata Christoph Heusgen.
W tegorocznej 59. edycji MSC, która potrwa do niedzieli, uczestniczy kilkudziesięciu szefów państw i rządów, a także ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE. Polskę reprezentują prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
PAP, Onet

lena