Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium. Co powiedzieli Wołodymyr Zełenski, Olaf Scholz i Emmanuel Macron?

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) organizowana jest od 1963 roku.
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) organizowana jest od 1963 roku. EPA/Anna Szilagyi Dostawca: PAP/EPA
W Monachium odbywa się doroczna Konferencja Bezpieczeństwa. Głos zabrali już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz prezydent Francji Emmanuel Macron. Z ust przywódców padły ważne słowa.

Zełenski: Rosja - Goliat zaczął przegrywać i teraz nie ma już żadnych szans

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas zdalnego wystąpienia na corocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium oświadczył, że „opóźnienie zawsze było i nadal jest błędem”. W ten sposób skomentował powolną reakcję Zachodu na zagrożenie ze strony Rosji.

Ukraiński przywódca podkreślił, że w czasiem gdy Zachód debatuje nad kolejnymi rozwiązaniami konfliktu i nad sankcjami, Rosja „poddusza Mołdawię” i zacieśnia współpracę z Iranem. Zełenski nawoływał do jedności w walce z Rosją, ponieważ – jego zdaniem – „im dłużej jej nie ma, tym bardziej zachęca się Moskwę do agresji”, tak jak stało się w przypadku aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, gdy Zachód zachował milczenie.

– Aby móc się bronić potrzebujemy jak najszybciej nowoczesnego sprzętu, szczególnie, że teraz Rosja współpracuje z Iranem, a nad naszym niebem latają drony irańskiego reżimu – oświadczył.

– Dawid pokonał Goliata nie poprzez rozmowę, tylko przez działanie – mówił prezydent Ukrainy, zaznaczając, że zdaje sobie sprawę, iż przeciwstawienie się Rosji wymaga wiele odwagi, nie tylko ze strony Ukrainy, ale także ze strony jej sojuszników.

Przywódca Ukrainy zwrócił uwagę na destabilizowanie przez Rosję krajów na całym świecie poprzez korumpowanie państw i instytucji politycznych, także międzynarodowych. Wśród szczególnie wrażliwych na rosyjskie działania krajów wymienił Libię, Mali i Republikę Środkowoafrykańską. – Co czeka Syrię? Nic dobrego – powiedział.

– Nie chodzi tylko o Ukrainę. Chodzi o to, że Goliat musi przegrać i nie ma wobec tego żadnej alternatywy, ponieważ Kreml może zniszczyć pokój i bezpieczeństwo dla wszystkich, którzy są reprezentowani tutaj dzisiaj w Monachium. W związku z tym nie ma i nie powinno być żadnej alternatywy dla kompletnego położenia kresu agresji Rosji, aby wyzwolić ludzi, terytoria, ponieważ każda wioska, każde miasto pod okupacją rosyjską oznacza, że ludzie są w niewoli, a ludzie nie mogą być przedmiotem kompromisu. Kiedy Rosjanie wycelowali w nas broń, wycelowali ją także w naszych sąsiadów – podkreślił Zełenski.

Scholz: Sojusznicy, którzy mogą wysłać czołgi na Ukrainę, powinni zrobić to teraz

Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz oznajmił, że dla niego jest to przykład przywództwa, jakiego ludzie mogą oczekiwać od Niemiec.

Przypomniał, że w ubiegłym miesiącu niemiecki rząd zapowiedział planowaną dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2 z zasobów Bundeswehry, aby pomóc Ukrainie odeprzeć inwazję wojsk rosyjskich. Teraz oczekuje, aż niektórzy europejscy partnerzy także wywiążą się z własnych deklaracji dostarczenia Ukrainie Leopardów.

– Niemcy są największym sojusznikiem wojskowym Ukrainy w Europie kontynentalnej – powiedział. Zaznaczył, że jego kraj nadal będzie chciał utrzymywać równowagę pomiędzy wsparciem dla Kijowa a unikaniem eskalacji konfliktu. Aby to zrobić, wszelkie działania muszą być nadal ściśle skoordynowane z sojusznikami.

– Kierunek, który razem obraliśmy, prowadzi przez niezbadane terytorium. Po raz pierwszy w naszej historii mocarstwo nuklearne prowadzi imperialistyczną agresywną wojnę tutaj, na europejskiej ziemi – powiedział.

Kanclerz Niemiec stwierdził także, że nie spodziewa się szybkiego zakończenia wojny w Ukrainie. – Myślę, że rozsądniej jest przygotowywać się do długiej wojny. Dlatego też ważne jest, aby sojusznicy byli gotowi wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne – podkreślił.

Olaf Scholz potwierdził również swoje zaangażowanie, mające na celu zwiększenie wydatków Niemiec na obronę do obecnego celu NATO. – Niemcy na stałe zwiększą wydatki na obronę do 2 proc. produktu krajowego brutto – zapowiedział.

Macron: Bezwzględnie musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy

Prezydent Francji Emmanuel Macron na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium mówił zaś, że „absolutnie musimy zintensyfikować nasze wsparcie i nasze wysiłki na rzecz oporu narodu ukraińskiego i jego armii oraz pomóc im w rozpoczęciu kontrofensywy”. – Tylko ona może doprowadzić do wiarygodnych negocjacji na warunkach Ukrainy, jej władz i jej narodu – powiedział.

Emmanuel Macron dodał, że teraz nie jest czas na dialog z Rosją. – Jesteśmy przygotowani na długotrwałą wojnę – mówił.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl