Szokujące wyniki badań używania przez dzieci smartfonów. Są tak groźne, że trzeba za wszelką cenę bronić maluchy przed nimi

Kazimierz Sikorski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Korzystanie ze smartfona prowadzi do halucynacji, oderwania od rzeczywistości i agresji u nastolatków już w wieku 13 lat, wynika z badań.

Spis treści

Naukowcy doszli do wniosku, że im wcześniej osoba zaczyna korzystać z telefonu, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie sparaliżowana przez choroby psychiczne. Tak wynika z badań 10 500 nastolatków w wieku od 13 do 17 lat z USA i Indii na potrzeby badania Sapien Labs.

Smartfony mają fatalny wpływ na rozwój dzieci

„Ludzie nie do końca zdają sobie sprawę, że hiperrealistyczne doświadczenia ekranowe mogą zacierać rzeczywistość na kluczowych etapach rozwoju” — mówił The New York Post psycholog uzależnień dr Nicholas Kardaras, który nie był brał udziału w tych badaniach.

„Ich cyfrowy świat może zagrozić ich zdolności odróżniania tego, co jest prawdziwe, od tego, co nie. „Czas spędzony przed ekranem działa jak toksyna, która hamuje rozwój mózgu i rozwój społeczny” – twierdzi Kardaras.

„Im młodsze jest dziecko, gdy dostaje smarftona, tym większe prawdopodobieństwo problemów ze zdrowiem psychicznym w przyszłości”.

Aż 37% 13-latków przyznało się do doświadczania agresji, w porównaniu z 27% 17-latków. Co przerażające, 20% 13-latków przyznaje, że cierpi na halucynacje, w porównaniu z 12% 17-latków.

„Podczas gdy dzisiejsi 17-latkowie zwykle dostają telefon w wieku 11 lat, dzisiejsi 13-latkowie dostają je w wieku 10 lat” — zawarto w raporcie.

Oderwanie od rzeczywistości i myśli samobójcze

Respondenci przyznali również, że mogą wyrządzić sobie krzywdę. 42% amerykańskich dziewcząt i 27% chłopców w wieku od 13 do 17 lat przyznało się do problemów z myślami samobójczymi.

Większość ankietowanych nastolatków mówi, że ​​odczuwają beznadzieję, poczucie winy i niepokój. Ponad 40% zgłosiło poczucie oderwania od rzeczywistości i wahania nastroju. Naukowcy ostrzegają również, że telefony powodują, że dzieci izolują się od społeczeństwa.

„Kiedy masz telefon, spędzasz znacznie mniej czasu na interakcji osobistej, a im jest ich mniej, tym mniej jesteś zintegrowany ze społeczeństwem” – mówiła The Post Tara Thiagarajan, główny naukowiec Sapien Labs.

„Nie jesteś już połączony w sposób, w jaki ludzie byli połączeni przez setki tysięcy lat”.

Kardaras nie był też zaskoczony, że agresja była związana z korzystaniem z telefonu. Prowadzi ośrodek leczenia uzależnień od technologii Omega Recovery w Austin, do którego trafiają dzieci po tym, jak zaatakowały swoich rodziców za zabranie im telefonów.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl