– Takich operacji w Polsce ciągle wykonuje się mało, podczas gdy w niektórych krajach są one standardem – mówi doktor Jakub Moskal, ordynator oddziału neurochirurgii w Szpitalu w Puszczykowie, który przeprowadził wtorkową operację. – W 10-milionowych Czechach wykonuje się trzykrotnie więcej operacji z zastosowaniem Gliolanu niż u nas.
Gliolan to kwas 5-ALA stosowany w przypadku złośliwych guzów mózgu. Podanie go pacjentowi sprawia, że komórki nowotworowe w świetle ultrafioletowym są dokładnie widoczne. – Glejaki mają specyficzny palczasty kształt, co utrudnia ich radykalną resekcję – tłumaczy dr Moskal. – Pojawiają się jednak nowe techniki operacyjne, które pozwalają na radykalne usunięcie guza.
Techniki te to mapowanie kory mózgowej, co pozwala na usunięcie guza bez naruszania istotnych obszarów mózgu. To także wybudzenia śródoperacyjne czy wreszcie tzw. operacje w ciemności.
Zobacz, jak lekarze z Puszczykowa operują mózg bez uśpienia
– Stosujemy wszystkie te metody w leczeniu operacyjnym glejaków i jeśli pojawią się nowe metody opracowane naukowo, to na pewno będziemy chcieli wprowadzić je w naszym szpitalu – mówi dr Moskal.
Operowana we wtorek pacjentka to 71-letnia kobieta. Usunięcie glejaka powidło się. – Mogę powiedzieć że udało nam się w całości usunąć guza – mówi dr Moskal.
Znamiona. Czy każde jest niebezpieczne?
Źródło: Dzień Dobry TVN
POLECAMY:
Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?
Ile zarabiają prostytutki w Wielkopolsce?
Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]
Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]