Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że pieniądze w ramach KPO zostaną wypłacone tylko wtedy, gdy zrealizowane zostaną tak zwane kamienie milowe dotyczące wymiaru sprawiedliwości oraz praworządności w Polsce. Zapowiedziała, że wydawanie tych środków będzie ściśle monitorowane.
Po jej wystąpieniu europoseł Ryszard Czarnecki ocenił w rozmowie z polskatimes.pl, że porozumienie „mało precyzyjnie mówi o spełnianiu przez Polskę warunków w różnych obszarach”, co może prowadzić do tego, że „przy złej woli w przyszłości można w różny sposób interpretować zapisy w sposób niekorzystny dla Polski”. – Może to stać się pretekstem do tego, żeby opóźniać wypłatę poszczególnych transzy pieniędzy – ocenił.
Szrot: Odnieśliśmy sukces
O akceptację Krajowego Planu Odbudowy i wczorajsze wystąpienie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen zapytaliśmy szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota.
– Jestem tego samego zdania, co pan prezydent: Polska odniosła wielki sukces dzięki kompromisowi na forum Sejmu. Teraz pora na podtrzymanie tego kompromisu na forum europejskim i w tym kierunku musimy działać – podkreślił w rozmowie z polskatimes.pl.
Dopytywany, czy obawy dotyczące wypłaty pieniędzy z KPO są uzasadnione, Paweł Szrot stwierdził, że prezydencka ustawa zmieniająca ustawę o Sądzie Najwyższym jest zbieżna z „kamieniami milowymi” w zakresie wymiaru sprawiedliwości.
– Pan prezydent rozumie, że ten kompromis ma wielu wrogów. Częściowo ta wrogość wynika z naiwności czy braku rozsądku, częściowo wprost z postawy wrogiej Polsce. Ale liczymy na to, że te środki będą nam przekazane, gdyż jeżeli chodzi o ustawę prezydencką, to jest ona zbieżna z „kamieniami milowymi” w zakresie wymiaru sprawiedliwości – stwierdził.
„Nie szukajmy problemów tam, gdzie ich nie ma”
Zdaniem prezydenckiego ministra, Polsce należy się wsparcie w związku z trzema kryzysami, z którymi musiał zmierzyć się nasz kraj w ostatnim czasie.
– Pierwszym była pandemia COVID-19. Rząd zaangażował wielkie środki na jej zwalczenie. Drugim był kryzys na granicy Polski i Białorusi, kiedy Polska była atakowana przy pomocy tzw. migrantów. Trzeci kryzys trwa od momentu wybuchu wojny, którą Rosja rozpętała na Ukrainie – wymienił.
– Wobec tych wszystkich trzech kryzysów Polska sobie bardzo dobrze poradziła, ale teraz wymaga wsparcia finansowego i te pieniądze powinny posłużyć temu wsparciu, co będzie też korzyścią dla całej Unii Europejskiej, która też musi się zmierzyć z agresją, którą na nasz świat, świat zachodni, kieruje Rosja – mówił Szrot.
– Pan prezydent we wczorajszym wystąpieniu bardzo czytelnie wskazał kierunki polskiej polityki. Podziękował też pani przewodniczącej Ursuli von der Leyen za wszystkie działania, które umożliwiły pozytywną ocenę i akceptację polskiego KPO. Przypominam tylko, że Komisja Europejska czekała rok na akceptację naszego KPO, a tydzień po przyjęciu prezydenckiej ustawy przez Sejm ta akceptacja nastąpiła. Nie szukajmy problemów tam, gdzie ich nie ma, a jeśli się pojawią, to je rozwiążmy – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP.
