Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje działania wojenne. Eksperci ostrzegają przed odczłowieczeniem przeciwnika

Kazimierz Sikorski
Żołnierze już wykorzystują zdobycze sztucznej inteligencji. Kiedy wojsko całkiem na nią przejdzie?
Żołnierze już wykorzystują zdobycze sztucznej inteligencji. Kiedy wojsko całkiem na nią przejdzie? Fot. 123rf
Sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w konfliktach zbrojnych. A to dopiero początek. Użycie AI zwiększy siły żołnierzy, przez co będą skuteczniejsi.

Znawcy wojskowości nie mają wątpliwości: operacje wojenne będą niebawem wyglądać inaczej. O wygranej zadecyduje sztuczna inteligencja, a nie ludzie.

Izrael już wykorzystuje AI

Niedawno wyszło na jaw, że siły Izraela wykorzystują system sztucznej inteligencji (AI) „Habsora” do identyfikacji celów w walce z Hamasem.

Socjolog polityczny Bianca Baggiarini ostrzegła, że wojsko już wykorzystuje zdalne i autonomiczne systemy jako „zwielokrotniacze siły”, aby zwiększać skuteczność żołnierzy i chronić ich. - Takie systemy zwiększą efektywność wojsk oraz przyspieszą tempo i śmiertelność działań wojennych - mówi.

Choć obecność ludzi na polu bitwy będzie się zmniejszać w miarę narastania AI, autorka obawia się, że ta technologia przyczyni się do odczłowieczenia przeciwników.

Niczym gra komputerowa

Wojna jutra oparta na sztucznej inteligencji może bardziej przypominać hiperrealistyczną grę komputerową. Jednak w przeciwieństwie do gry, życie stracą prawdziwi ludzie.

Baggiarini mówi, że wpływ sztucznej inteligencji przenika już każdy aspekt wojny, od wsparcia w operacjach wywiadu, po rozwój „zabójczych autonomicznych systemów uzbrojenia” zdolnych do samodzielnego wybierania i atakowania celów bez interwencji człowieka.

Joseph Dana, ekspert polityczny zorientowany w AI, zgadza się z Baggiarini. - Systemy sztucznej inteligencji już decydują, kto przeżyje, a kto umrze - mówi.

Należy pamiętać, że wciąż żyjemy w epoce słabej sztucznej inteligencji, zwanej wąską sztuczną inteligencją. Silna sztuczna inteligencja, czyli sztuczna inteligencja ogólna (AGI), jeszcze nie istnieje, ale według wielu ekspertów jest już w drodze.

Mogłoby to nastąpić pod koniec dekady. Słaba sztuczna inteligencja odnosi się do systemów zaprojektowanych do konkretnych zadań. Z kolei silna sztuczna inteligencja może wykonywać różnorodne zadania wielokrotnie szybciej niż większość ludzi.

Źródło: BBC, The Guardian

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl