Radosław Piesiewicz prezesem przez niemal 10 lat?
Punkt statutu, który wzbudza największe kontrowersje, ma brzmieć: "Pierwsza kadencja każdego prezesa PKOl trwa 8 lat, a druga i kolejne kadencje - 4 lata". W przypadku aktualnego prezesa PKOl kadencja byłaby jednak znacznie dłuższa niż osiem lat, w innym miejscu pojawia się bowiem zapis, że "Kadencja Prezesa PKOl wybranego w dniu 22 kwietnia 2023 roku kończy się dnia 31 października 2032 roku, a kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej - 31 października 2028 roku".
Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, oznaczać to będzie, że pierwsza kadencja Piesiewicza trwać będzie nie cztery lata (jak każe obecny statut), nie osiem lat (jak zapisano w projekcie nowego), ale aż 9,5 roku.
- Projekt statutu porządkuje problem kadencyjności władz PKOl. Tutaj dostosowujemy się do zapisów Karty Olimpijskiej. To rozwiązanie było przedmiotem obrad zarówno prezydium zarządu PKOl, jak i zarządu w całości. Zostało zaakceptowane bez głosu sprzeciwu - powiedział Marek Pałus, sekretarz generalny PKOl (za polsatsport.pl).
Inne proponowane zmiany w statucie
Inną propozycją, która wejdzie w życie po przyjęciu nowego statutu, jest zmiana liczby głosów przysługujących członkom olimpijskim (pięć zamiast trzech), a także nieolimpijskim związkom sportowym i Regionalnym Radom Olimpijskim (dwa zamiast jednego). Tak jak do tej pory jeden głos do dyspozycji będą mieć pozostali członkowie zwyczajni. Zmiany mają zmniejszyć ryzyko, że o ważnych sprawach dla PKOl decydować będą inni niż przedstawiciele olimpijskich dyscyplin sportowych członkowie.
W nowym statucie jest także mowa o uproszczeniu wyboru członków zarządu wyznaczanych przez związki sportowe działające w sportach olimpijskich. Projekt zakłada, że każdy członek PKOl będzie na walnym zgromadzeniu reprezentowany przez jednego przedstawiciela mającego odpowiednią liczbę głosów. W zamierzeniu ma to pozwolić na uniknięcie sytuacji, w której członkowie jednej organizacji sportowej prezentują odmienne stanowiska.
Przyjęcie projektu statutu przewidziano na 19 grudnia 2023 roku. Tego dnia odbędzie się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Delegatów. Aby zmiany weszły w życie, w głosowaniu musi wziąć udział przynajmniej połowa delegatów reprezentujących członków PKOl, a poprzeć je musi co najmniej dwie trzecie głosujących.
