Tajemnicza choroba w Sudanie Południowym, prawie sto ofiar śmiertelnych. WHO wszczyna dochodzenie i wysyła specjalną grupę

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AKUOT CHOL/AFP/East News
Do Sudanu ruszyła specjalna grupa zadaniowa Światowej Organizacji Zdrowia. Powód? Stwierdzono prawie sto przypadków śmierci w wyniku tajemniczej choroby.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wszczęła dochodzenie w sprawie śmierci prawie 100 osób z powodu niezidentyfikowanej choroby w Fangak w stanie Jonglei w Sudanie Południowym.

Specjalna grupa zadaniowa WHO została wysłana do regionu po tym, jak urzędnicy ds. zdrowia potwierdzili, że dziesiątki zmarło w tajemniczy sposób na obszarze, który również został dotknięty niszczycielską powodzią.

Zdecydowaliśmy się wysłać zespół szybkiego reagowania, który przeprowadzi ocenę i zbada ryzyko rozprzestrzeniania nieznanej choroby. Pobiorą oni również próbki od chorych osób, wstępnie otrzymaliśmy liczbę 89 zgonów – powiedziała Sheila Baya z WHO.

Baya potwierdziła jednocześnie, że zespół nie był w stanie dotrzeć do tego obszaru z powodu powodzi – którą ONZ nazwała najgorszą od 60 lat – i czekają na transport helikopterem.

Minister ziemi Sudanu Południowego, Lam Tungwar Kueigwong, powiedział, że powodzie przyniosły ze sobą zwiększone ryzyko chorób takich jak malaria i niedożywienie u dzieci w wyniku niedoborów żywności. Dodał, że ropa z pól w regionie zanieczyściła wodę, co doprowadziło również do śmierci udomowionych zwierząt. Nie był w stanie powiedzieć nic konkretnego na temat tajemniczych zgonów.

Około 835 tys. osób zostało dotkniętych powodziami w Sudanie Południowym, a według ONZ 35 tys. osób zostało przesiedlonych. Liderzy w najbardziej dotkniętych regionach nazywają powodzie najgorszymi od lat 60. XX wieku.

Odczuwamy zmiany klimatyczne. Czujemy to – powiedział John Payai Manyok, zastępca dyrektora kraju ds. zmian klimatycznych. Czujemy susze, czujemy powodzie. A to staje się poważnym kryzysem. Prowadzi to do braku bezpieczeństwa żywnościowego, do większej liczby konfliktów na tym obszarze, ponieważ ludzie konkurują o niewielkie dostępne zasoby.

Międzynarodowa organizacja charytatywna Lekarze bez Granic (MSF), działająca w tym regionie, twierdzi, że chaos spowodowany powodzią zwiększa obecnie presję na placówki służby zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ile jeszcze dziwnych wirusów i chorób wynajdą żeby Sony ludzi podporządkować covid nie przynosi oczekiwanych rezultatów to szukają czegoś innego
Wróć na i.pl Portal i.pl