Komisja ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022 została powołana ustawą, która weszła w życie 31 maja. Kilka dni wcześniej podpisał ją prezydent Andrzej Duda i zapowiedział jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.
Nowelizacja ustawy
2 czerwca prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy. Doprecyzowano w niej między innymi kwestie wyboru członków komisji. W ocenie prezydenta Andrzeja Dudy, w komisji nie powinni zasiadać obecni parlamentarzyści. Inna zmiana dotyczy trybu odwoławczego od decyzji komisji - w myśl prezydenckiej propozycji - skarga ma być kierowana do sądu apelacyjnego, a nie administracyjnego, jak w obecnie obowiązującej ustawie. Andrzej Duda zaproponował też zniesienie tzw. środków zaradczych, czyli kar, które może nakładać komisja. Nowelizacja weszła w życie w sierpniu.
Zgodnie z ustawą, komisja ds. rosyjskich wpływów ma liczyć 9 członków w randze sekretarza stanu powoływanych i odwoływanych przez Sejm. Prawo zgłaszania marszałkowi Sejmu kandydatów na członków komisji w liczbie nie większej niż 9 przysługuje każdemu klubowi poselskiemu lub parlamentarnemu, w terminie wskazanym przez marszałka. Ugrupowania opozycyjne zapowiedziały, że ich przedstawiciele nie będą brali udziału w pracach komisji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: Polskie Radio 24
dś