Spis treści
Wybór nowego papieża prawdopodobnie będzie długim procesem, powiedział agencji dpa ekspert z Uniwersytetu w Münster Thomas Schüller.
Zanosi się na długie i bardzo złożone konklawe
„Uważam, że będzie to dłuższe, bardziej złożone konklawe, ponieważ grupa elektorów jest niejednorodna” — powiedział.
Wielu kardynałów mianowanych przez Franciszka w ostatnich latach, którzy pochodzą ze wszystkich stron świata, nie można sklasyfikować jako należących do konkretnych frakcji lub tendencji.
„Będzie interesujące zobaczyć, czy grupa nastawiona na reformy zwycięży i zgodzi się na takiego kandydata” – powiedział Schüller.
„A jak powinniśmy postrzegać tych z Mongolii, Timoru lub innych miejsc, w których papież mianował kardynałów, którzy nie znają rzymskich zwyczajów” .
Franciszek przerwał dominację Europy w kościele
Schüller mówił, że głównym osiągnięciem zmarłego papieża było przełamanie fiksacji Kościoła katolickiego na punkcie Europy – i doprowadzenie Kościoła na margines.

„Można to też dostrzec w fakcie, że wszystkie narody są teraz reprezentowane w Kolegium Kardynalskim”. Stopień, w jakim skupienie Franciszka na reformie przetrwa po jego śmierci, zależy od tego, kto zostanie wybrany na jego następcę – mówił.
„Ale powiedzmy to tak: jak widzieliśmy w 1989 roku, gdy ten duch wolności zostanie obudzony, nie można go zminimalizować. A Franciszek dał wiernym władzę”.
Schüller dodał, że pierwszy papież z Ameryki Południowej był tym, który krytykował najpotężniejszych.
„Nie lubił elit ekonomicznych i teologicznych. Wynikało to z jego pragnienia naśladowania Jezusa: duszpasterstwo należy do najbiedniejszych i najbardziej pozbawionych praw”.
Jego następcy będą oceniani według tego standardu, dodał Schüller.