Tour de Pologne w Bielsku-Białej zadomowił się na dobre - miasto nad Białą w ostatnich latach na stałe znalazło swoje miejsce na mapie słynnego wyścigu organizując finisz kolejnych etapów. Bielsko-Biała było najpierw miastem etapowym Tour de Pologne. W 2017 r. została tu zorganizowana premia lotna, a po zakończeniu wyścigu Bielsko-Biała wygrało klasyfikację na najlepsze miasto premii lotnej. Już wtedy Czesław Lang, dyrektor Lang Team i główny organizator TdP podkreślał, że w Bielsku-Białej tkwi duży jest tu potencjał.
- To był dla mnie szok, ile ludzi wyszło wtedy na ulice, żeby oglądać peleton. Stali w oknach, na kładkach, przy trasie. To chyba też spowodowało, że Bielsko-Biała chciało zorganizować tu metę. Bo miasto widziało, ile osób żyje tym wyścigiem. Ubiegłoroczna meta potwierdziła to wielkie zainteresowanie – mówił Lang.
W efekcie w 2018, 2019 r. i w 2020 r. meta etapu znalazła się właśnie pod Szyndzielnią - kolarze po trzech pętlach bielskimi ulicami finiszowali na al. Armii Krajowej.
W najbliższy piątek 13 sierpnia peleton 78 Tour de Pologne znów przyjedzie do Bielska-Białej, by finiszować pod Dębowcem na al. Armii Krajowej na wysokości spółki ZIAD. Bielsko-Biała będzie metą piątego etapu tegorocznego wyścigu. W piątek kolarze rozpoczną rywalizację w Chochołowie. Chochołowskie Termy będą pierwszym akcentem piątego etapu 78. Tour de Pologne. Zawodników czeka przejazd przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, a także Beskid Andrychowski, a następnie widowiskowy finisz w Bielsku-Białej, gdzie przed kolarzami trzy okrążenia. Na trasie zaplanowano następujące premie: trzy Premie Górskie PZU I kategorii – Przełęcz Krowiarki, Kocierz i Przełęcz Przegibek oraz Premia Lotna LOTTO w Gminie Andrychów.
Przejazd kolarzy przez Bielsko-Białą przewidywany jest w godz. 17.30-19.00. Peleton nadjedzie od strony Przegibka, a następnie ulicą Górską skąd skręci w prawo w ul. Żywiecką i ulicami - ks. Stojałowskiego, Wzgórze, Orkana, Waryńskiego, Sobieskiego, Konopnickiej dotrą do Hulanki. Z Hulanki zawodnicy pojadą na pętlę wyznaczoną alejami gen. Andersa i Armii Krajowej oraz ulicami Karbową i Kolistą, by znów znaleźć się na al. gen Andersa. Taką pętlę wykonają trzykrotnie i zakończą wyścig na mecie na wysokości ZIAD. Zapowiadają się duże emocje, zwłaszcza, że po środowym etapie Michał Kwiatkowski wyznał, że koncentruje się na odcinku Chochołów - Bielsko-Biała i bardzo chce go wygrać.
Tego dnia, równolegle do dużego Tour de Pologne, w Bielsku-Białej dla dzieci i młodzieży zorganizowany zostanie wyścig Tour de Pologne Junior, którego pętla o długości 4,6km będzie wiodła al. Armii Krajowej, ul. Karbową, ul. Kolistą i ul. Gościnną.
Z powodu wyścigu mieszkańcy Bielska-Białej musza liczyć się z poważnymi utrudnieniami w ruchu. I tak - w godz. 7.30-22.00 nastąpi całkowite zamknięcie ruchu na odcinku al. Armii Krajowej od ronda na skrzyżowaniu z ulicą Gościnną do ronda na skrzyżowaniu z ul. Karbową. Natomiast ulice Gościnna, Karbowa, Kolista - od ul. Karbowej do ulicy Gościnnej - będą zamknięte dla ruchu pojazdów w godz. 14.00-19.00.
Całkowite zamknięcie trasy przejazdu kolarzy nastąpi na około godzinę przed przejazdem pilota głównego wyścigu. Policja zastrzega możliwość wcześniejszego zamknięcia ruchu z uwagi na bezpieczeństwo uczestników Tour de Pologne.
Autobusy obsługujące linie krzyżujące się z trasą wyścigu będą kursowały bez zmian do chwili całkowitego zamknięcia trasy. W momencie zatrzymania autobusów pasażerowie będą mogli opuścić pojazdy lub czekać na kontynuację jazdy.
- Linie komunikacyjne, których trasa częściowo pokrywa się z przejazdem wyścigu kolarskiego na czas wyłączenia z ruchu poszczególnych ulic będą skrócone do przystanków na których istnieje możliwość zawrócenia i wykonania kursu powrotnego - informują przedstawiciele Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej.
NASZ PATRONAT
