Trójmiasto. iTaxi przejmuje kolejną firmą taksówkarską
Wszystko wskazuje na to, że iTaxi chce rozgościć się w Trójmieście na dobre. W 1.11.2022 roku przejęło jedną z najstarszych gdańskich korporacji taksówkarskich - Komfort Taxi. Założono ją na początku lat 90. i było to pierwsze taksówkarskie przedsiębiorstwo w mieście. Teraz flota komfortu należy do wspomnianego iTaxi. Ekspansję na północy tłumaczono wówczas wzrostem zainteresowania usługami.
– W ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania zamawianiem przejazdów poprzez naszą aplikację w Trójmieście, więc naturalną konsekwencją było dążenie do rozwoju i wzmocnienia floty w tym rejonie - mówił w listopadzie Andrzej Padziński Członek Zarządu iTaxi, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu. - To też kolejny element konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju iTaxi przez akwizycje. Cały czas prowadzimy rozmowy z kolejnymi korporacjami taxi nie tylko w tym regionie, ale też w całej Polsce i liczymy, że już w niedługim czasie będziemy mogli poinformować o nawiązaniu współpracy z kolejnymi podmiotami.
Teraz do rodziny iTaxi dołączyło AS Taxi, które jest jedną z największych firm taksówkarskich w Trójmieście. Korporacja ta działała na rynku przez ponad dekadę i teraz będzie ją łączyć podobna umowa, jak w przypadku Komfort Taxi. Pojazdy będą poruszać się po mieście z logo obu firm (iTaxi i AS Taxi), ale docelowo wkrótce zostanie tylko oznaczenie iTaxi.
iTaxi rozpoczyna ekspansję w Trójmieście
Firma nie ogranicza się do działań na Pomorzu. Wcześniej pochłaniała takie korporacje jak warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe, krakowskie Radio Taxi Barbakan, dolnośląski Wicar Taxi oraz Green Taxi z Olsztyna. Coraz szybsza ekspansja w naszym regionie, a szczególnie w Trójmieście, rozpoczęła się dopiero niedawno i już widać, że iTaxi zakasało rękawy. W ciągu niecałych trzech miesięcy przejęła dwie strategiczne marki.
- Decyzja o kolejnym kroku, prowadzącym do wzmocnienia floty w Trójmieście, była efektem znacznego wzrostu liczby aktywnych użytkowników naszej aplikacji właśnie w tym regionie. Profil biznesowy iTaxi, w połączeniu z przeważającą liczbą pasażerów indywidualnych, korzystających z usług AS Taxi pozwoli w pełni wykorzystać wspólne zasoby i potencjał. Na ten rok zaplanowaliśmy szereg działań prowadzących do kolejnych konsolidacji, zarówno w Trójmieście, jak i innych aglomeracjach - zapowiada Andrzej Padziński, członek zarządu iTaxi.
Warto zwrócić uwagę, że iTaxi działa w bardzo podobny sposób do znajomych już mieszkańcom Trójmiasta aplikacji - Uber, Bolt, Free Now. W ramach swoich usług oferuje pasażerom przejazdy za kwotę gwarantowaną i bardzo często niższą od tej w taksówkarskich korporacjach. Firma posiada własną aplikację i podobieństwa te skłaniają do refleksji, czy iTaxi poradzi sobie z konkurencyjnymi i globalnymi markami.
Uber czy iTaxi?
Uber, Bolt i inne tego typu aplikacje zostawiły korporacje taksówkarskie w tyle pod wieloma względami. Dla klienta jest to najczęściej po prostu komfort, niższa cena i możliwość szybkiego znalezienia przejazdu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że wszystko możemy kontrolować w aplikacji - śledzić najbliższych kierowców, sprawdzić koszt, zobaczyć ile trzeba będzie poczekać na przejazd. W branży przewozowej trwa przeświadczenie, że najwięcej Uberowi mogła pomóc nieuczciwa konkurencja. Nie ma jednak wątpliwości, co do tego, że usługi takich firm są po prostu wygodniejsze.
iTaxi może więc w podobnej formule próbować podbić także i Trójmiasto. Jak na razie, podobnie jak w przypadku Ubera, nie obyło się jednak bez kontrowersji m.in. w przypadku przejęcia warszawskiego MPT. Tam związkowcy zarzucali marce obcy kapitał zarejestrowany na Cyprze oraz nie chcą być utożsamiani z przewoźnikami bez wiedzy o mieście. Jak na razie iTaxi nie spotkało się z podobnymi problemami na Pomorzu i w tym momencie znacznie poszerzyło swoją flotę o kolejne pojazdy. Wiele wskazuje na to, że szykuje się poważna walka na trójmiejskim rynku, a nowy podmiot ma ambitne plany.
ZOBACZ TEŻ:
