Uchwała rządu ws. elektrowni jądrowej w Polsce
– My widzimy wyraźnie, że musimy postawić na sprawdzone technologie, ale także na sprawdzonych partnerów (...) Po 4-5 latach bardzo intensywnej pracy (...) zdecydowaliśmy się na technologię amerykańską – powiedział premier podczas konferencji prasowej.
Szef rządu poinformował, że uchwała wskazuje również lokalizację pierwszej elektrowni „w północnej Polsce”.
– Ta uchwała, którą Rada Ministrów przyjęła jest wyborem partnera amerykańskiego, firmy Westinghouse, która ma sprawdzoną technologię – powiedział Mateusz Morawiecki.
Rząd jest otwarty na trzeci projekt jądrowy
Premier poinformował, że „dzisiaj podejmujemy tę jedną decyzje, ale jednocześnie chcę zasygnalizować – co wiąże się z wizytą pana wicepremiera Jacka Sasina w Korei – że niezależnie od tej decyzji jesteśmy gotowi na drugi projekt, projekt, który jest projektem podmiotów prywatnych – przedsiębiorcy prywatnego, przedsiębiorcy z udziałem Skarbu Państwa oraz przedsiębiorcy koreańskiego, KHNP”. – To jest projekt, który będzie dotyczył budowy elektrowni jądrowej w Polsce przez koreańskiego przedsiębiorcę z udziałem przedsiębiorstw polskich – dodał.
Szef rządu powiedział także, że rząd jest otwarty na trzeci projekt.
– Jednocześnie chcę zasygnalizować naszą gotowość do trzeciego projektu w Polsce centralnej, którego dokładna lokalizacja zostanie wybrana w najbliższych miesiącach, kwartałach. Ale widzimy, jak najbardziej przestrzeń dla tych trzech dużych projektów tradycyjnej energetyki jądrowej – mówił.
Co zapisano w uchwale rządu?
Na środowym posiedzeniu Rady Ministrów rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji i technologii pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.
Rząd wyrazi zgodę dla raportu koncepcyjno-wykonawczego ws. budowy elektrowni jądrowej, który został przygotowany na podstawie polsko-amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Została ona podpisana w 2020 roku.
Przewiduje również „wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa”.
Kluczowym elementem uchwały jest też uznanie konieczności przyspieszenia przygotowania i realizacji budowy drugiej wielkoskalowej elektrowni jądrowej - bez wskazania na tym etapie technologii.
Uchwała ma też zobowiązać ministra właściwego ds. energii oraz podmiot nadzorujący spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe do podjęcia działań na rzecz realizacji budowy i eksploatacji wielkoskalowych elektrowni jądrowych.
lena
