TSUE: Niekorzystny wyrok dla Facebooka. Musi usuwać komentarze

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził dziś, że Facebook powinien wyszukiwać oraz usuwać komentarze niezgodne z prawem. Mogą mu to nakazać poszczególne państwa, w których działa internetowy gigant.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził dziś, że Facebook powinien wyszukiwać oraz usuwać komentarze niezgodne z prawem. Mogą mu to nakazać poszczególne państwa, w których działa internetowy gigant. pixabay
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził dziś, że Facebook powinien wyszukiwać oraz usuwać komentarze niezgodne z prawem. Mogą mu to nakazać poszczególne państwa, w których działa internetowy gigant.

TSUE zajął się sprawą po tym jak zapadło po tym jak była liderka Austriackiej Partii Zielonych Eva Glawischnig-Piesczek, starała się, by Facebook usunął lekceważące komentarze na jej temat.

W czwartek unijny trybunał uznał, że poszczególne kraje Unii Europejskiej mogą nakazać portalowi społecznościowemu usunięcie postów, zdjęć i filmów wideo. Mogą one także ograniczyć globalny dostęp do tych materiałów.

W praktyce oznacza to, że każde państwo Wspólnoty może zażądać od Facebooka usunięcia treści niezgodnych z prawem danego kraju. Co więcej unijne kraje mogą żądać ustanowienia restrykcji dotyczących konkretnego tematu, a platformy internetowe, takie jak Facebook, będą musiały ponieść większą odpowiedzialność za kontrolowanie stron swoich internetowych.

„Prawo Unii Europejskiej nie stoi na przeszkodzie nakazaniu portalowi takiemu jak Facebook, usunięcia komentarzy identycznych i, pod określonymi warunkami, komentarzy równoznacznych z komentarzem uprzednio uznanym za mający bezprawny charakter” – stwierdził Trybunał.

Ważnym argumentem za nałożeniem na Facebooka obowiązku kontrolowania treści na portalu są unijne przepisy dotyczące zniesławienia i prywatności, które różnią się w zależności od kraju.

TSUE zwrócił uwagę, że istnieje coraz większa przepaść między Stanami Zjednoczonymi a Europą, jeśli chodzi o regulacje przemysłu technologicznego – w Europie przepisy dotyczące ochrony prywatności, przeciwdziałania praktykom monopolistycznym, praw autorskich i umiarkowanego dostępu do treści są o wiele surowsze. Co za tym idzie rosną trudności w stworzeniu jednolitych standardów rządzących siecią bez granic, a następnie ich egzekwowanie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

TO BĘDZIE CENZURA ,,,,,,,CENZURA, JUŻ W POLSCE BYŁA I JEST ,,,,,,,,POTRZEBNY JEST POWIAT NA DYDAKTYCZNY ,,,, TRACIMY ROCZNIE 50 BILONÓW ERO ,,, ,NA 50 LAT ,,zarezerwowane,,FINANSUJE NAUKA ŚWIATOWA ,, ,DLACZEGO NIKT NIE WIE ?????? muszę zatwierdzić decyzje nauki ,,,,,,,,,,,,,,,

,za wysoki status ?????

Wróć na i.pl Portal i.pl